Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Konsekwencja małodzietności - kraj się starzeje i wyludnia

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Demografowie i statystycy potwierdzają nieuchronne wymieranie włoskiego społeczeństwa. Osób w wieku emerytalnym jest niemal dwa razy więcej niż młodych. Systematycznie zmniejsza się liczba dzieci i – co gorsza - potencjalnych matek.

Włochy się starzeją i wyludniają, i to w dość szybkim tempie. Doroczny raport ISTAT (główny urząd statystyczny, odpowiednik polskiego GUS-u) nie pozostawia złudzeń: rozpoczęła się faza depopulacji i wymierania kraju.

Włosi stali się drugim po Japończykach najbardziej zestarzałym narodem świata. Na 100 osób młodych do 30 roku życia przypada 168,7 mieszkańców powyżej 65 roku życia. Ponadto od dziewięciu lat rodzi się coraz mniej dzieci. W ubiegłym roku liczba urodzeń i osiągnęła kolejne historyczne minimum: 464 tys.

Co więcej, w ubiegłym roku 153 tys. Włochów, głównie młodych, wyjechało na emigrację. Ubytków w społeczeństwie nie są w stanie skompensować nawet migranci. W konsekwencji liczba mieszkańców Włoch zmniejszyła się w ubiegłym roku o 100 tys.

Prezentująca raport ISTAT dr Francesca Della Ratta podkreśliła, że tak fatalne dane nie są dla naukowców zaskoczeniem. Jest to prosta konsekwencja trwającej od kilkudziesięciu lat zapaści demograficznej zaistniałej wskutek narastającej małodzietności i bezdzietności.

“Włochy się starzeją” -  mówi w wywiadzie dla Radia Watykańskiego Francesca Della Ratta. Po prostu zmniejsza się liczba kobiet, które mogą urodzić dziecko, również dlatego, że rodzenie dzieci coraz bardziej odkłada się na później. W konsekwencji spada też liczba dzieci, które przypadają na jedną kobietę. Co ważne zjawisko to dotyczy zarówno Włoszek, jak i migrantek, które osiedliły się we Włoszech”.

Przy tym wszystkim, coraz więcej młodych Włochów wyjeżdża zagranicę w poszukiwaniu pracy. Wprawdzie od dwóch lat bezrobocie wśród młodych nieco spada, to jednak trzeba przyznać, że osoby do 34 roku życia mają dość ograniczone możliwości znalezienia pracy w kraju.

[Na podstawie serwisu informacyjnego: Vatican News/ PL – 17.05.2018 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (clarita) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag