Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Portugalia: Prezydent zawetował ustawę o zmianie płci

Prezydent Portugalii Rebelo de Sousa odmówił podpisania przyjętej w kwietniu br. przez Zgromadzenie Republiki ustawy o zmianie płci. Jak stwierdził, ustawa jest wadliwa, ponieważ nie zapisano w niej obowiązku konsultacji medycznych uzasadniających zmianę płci, szczególnie u osób małoletnich.

„Proszę Zgromadzenie Republiki, aby ponownie pochyliło się nad tą ustawą, szczególnie nad punktem dotyczącym możliwości wcześniejszej konsultacji medycznej dla obywateli mających mniej niż 18 lat” – powiedział Rebelo de Sousa.
 
Wskazał, że badania lekarskie oraz konsultacje medyczne mogą pomóc w wykluczeniu pochopnych decyzje młodych ludzi, co do zmiany płci. Stwierdził, że niektóre z nich "mogą hipotetycznie wynikać z frustracji", a opinia lekarska może pomóc w ustaleniu, czy rzeczywiście tak drastyczna operacja jest niezbędna.
 
Rebelo de Sousa przypomniał, że Krajowa Rada Etyki dla Nauk o Życiu (CNECV) wskazała na konieczność wydawania opinii medycznych w przypadku małoletnich planujących zmienić płeć.
 
Natomiast przedstawiciele Stowarzyszenia Katolickich Lekarzy Portugalii (AMCP) wyraźnie stwierdzili, że przyjęte przez parlament prawo ma niewiele wspólnego z medycyną. Uważają je za poważne nadużycie, gdyż na podstawie nowych przepisów, decyzja o zmianie płci i jej przeprowadzenie nie musi wynikać z uwarunkowań zdrowotnych.

„Ta ustawa nie opiera się na nowych odkryciach naukowych i nie ma podstawy naukowej, ale bazuje na ideologii gender. Przepisy nie zalecają wykonania diagnozy medycznej dotyczącej dysforii płciowej (zaburzenie identyfikacji płciowej – przyp. red.] i rezygnują też z terapii medycznej niezbędnej w tych przypadkach” - napisały władze AMCP.
 
Zgodnie z nowymi rozwiązaniami prawnymi, młodzi obywatele Portugalii już na dwa lata przed osiągnięciem pełnoletności będą mogli zgłaszać w urzędzie stanu cywilnego nowe imiona, zgodne z płcią, z którą zamierzają się identyfikować.

Instytucje publiczne oraz społeczeństwo będą zobowiązani do poszanowania nowych personaliów małoletniego. Do samej operacji, przeprowadzonej między 16 a 18 rokiem życia, będą mogły przystąpić jedynie osoby posiadające zgodę swoich rodziców.
 
Za przyjęciem nowych przepisów głosowali socjaliści, Blok Lewicy, Zieloni oraz partia Ludzie-Zwierzęta-Natura. Przeciwne były przeciwne były centroprawicowe ugrupowania socjaldemokratów i ludowców.

[Na podstawie serwisu informacyjnego PAP via Deon - 10.05.2018 r.; także HLI PL]

Zdjęcie: MorgueFile (clarita) - FP

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag