Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Sejm RP znosi obowiązek szkolny dla sześciolatków

Sejm zniósł obowiązek szkolny dla 6-latków i przedszkolny dla 5-latków. Posłowie znowelizowali ustawę o systemie oświaty. Zdecydowano, że dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę dopiero w wieku 7 lat, po rocznym obowiązkowym wychowaniu przedszkolnym w wieku 6 lat.
 
Za przyjęciem nowelizacji głosowali posłowie PiS oraz Kukiz'15, przeciw było PO i Nowoczesna, a PSL wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.
 
"Ta nowelizacja (...) jest pozytywną odpowiedzią na oczekiwania rodziców, którzy prowadzili dramatyczną walkę o dobro swoich dzieci, o dobro polskiej edukacji" - powiedziała przed głosowaniem Marzena Machałek (PiS), sprawozdawca projektu nowelizacji.
 
Naukę w szkole podstawowej dziecko będzie rozpoczynało obowiązkowo dopiero w wieku 7 lat, wcześniej – na wniosek rodziców. Dla 6-latka dodatkowym warunkiem będzie odbycie rocznego przygotowania przedszkolnego albo przedstawienie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej o gotowości do rozpoczęcia nauki w szkole, czyli o odpowiednim poziomie rozwoju fizycznego, emocjonalno–społecznego i umysłowego
 
Zgodnie z nowelizacją w miejsce obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków wprowadzone zostaje prawo dzieci pięcioletnich do wychowania przedszkolnego. Utrzymane zostaje też prawo do wychowania przedszkolnego dla dzieci czteroletnich. Prawo do wychowania przedszkolnego oznacza, że samorząd musi je zapewnić dziecku, jeśli o to wystąpią rodzice.
 
W nowelizacji znalazły się również przepisy szczególne dla dzieci z roczników 2008 i 2009. Dzieci urodzone w 2009 r., które rozpoczęły naukę jako sześciolatki w roku szkolnym 2015/2016 będą mogły, na wniosek rodziców złożony do 31 marca 2016 r., kontynuować naukę w pierwszej klasie w kolejnym roku. Analogiczne uprawnienie mają otrzymać rodzice dzieci urodzonych w pierwszej połowie 2008 r., które w tym roku szkolnym poszły do drugiej klasy.
 
Nowelizacja wzmacnia też rolę kuratora oświaty. Będzie on powoływany i odwoływany na przez ministra edukacji. Obecnie takie kompetencje ma wojewoda. Osoba ubiegająca się o stanowisko kuratora będzie musiała legitymować się co najmniej siedmioletnim stażem pracy jako nauczyciel, nie będzie jednak musiała mieć doświadczenia w nadzorze pedagogicznym. Kurator będzie uprawniony m.in. do weta wobec decyzji samorządu o likwidacji szkoły.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego; Sejm.gov.pl – 30.12.2015 r.; PAP (jm) - 30.12.2015 r.]
 
Zdjęcie: MorgueFile (Maena) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag