Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Karta Dużej Rodziny - do poprawki?

Wprowadzona przed rokiem Karta Dużej Rodziny nie satysfakcjonuje wielu rodzin wielodzietnych. Zniżki są zbyt małe, by je odczuć w domowym budżecie. Co więcej, oferujące je placówki nie należą do najtańszych i niekiedy znajdują się w dużej odległości od miejsca zamieszkania rodziny.
 
Karta Dużej Rodziny to system zniżek dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Ustawa o Karcie Dużej Rodziny obowiązuje od 1 stycznia 2015 r.
 
Dzięki karcie można skorzystać ze zniżek w sklepach spożywczych, u operatorów telefonii komórkowej, na stacjach paliw oraz w instytucjach kultury i sportu. Wielodzietne rodziny mogą również taniej jeździć pociągami.
 
Tyle teoria. A jak wygląda rzeczywistość?
 
Anna Zawadzka, mama trzech chłopców, skorzystała z karty zaledwie kilka razy. Jak mówi, głównym powodem, dla którego nie używa karty, jest konieczność pojechania do sklepu spożywczego na drugi koniec miasta.
 
W jej opinii, gdyby karta działała w lokalnych czy osiedlowych sklepach spożywczych, to nawet tak niewielka zniżka jak 5 proc. byłaby w rodzinnym budżecie pozycją znaczącą.
 
W wielu miejscowościach lista placówek oferujących usługi czy towary ze zniżkami na podstawie KDR jest bardzo skromna. Brakuje na niej sklepów z artykułami żywnościowymi oraz sklepów z ubraniami dla dzieci. Ulgi oferują głównie placówki usługowo-finansowe i sieci sklepów z tzw. wyższej półki, w tym sklepy z biżuterią.
 
Według Anny Borowskiej, mamy piątki dzieci, korzyści płynące z Karty Dużej Rodziny ładnie wyglądają na stronie internetowej i w materiałach promocyjnych. W praktyce okazuje się, że kartę honorują sklepy luksusowe: "A przeciętnej, dużej rodziny nie stać zazwyczaj, by robić zakupy w sklepach z drogimi garniturami czy z biżuterią".
 
Karta przysługuje niezależnie od uzyskiwanych dochodów rodzinom z co najmniej trójką dzieci w wieku do 18 lat lub do 25 lat, jeśli dziecko się uczy. W przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności nie ma ograniczeń wiekowych. Ze zniżek mogą korzystać nie tylko dzieci, ale i rodzice.
 
[Na podstawie serwisu internetowego PAP (psd) - 26.12.2015 r.]
 
Zdjęcie: MorgueFile (AimeeLow) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag