Pilot i pasażerowie samolotu pomogli uratować noworodka

Dzięki postawie pilota i pasażerów samolotu lecącego z Tunisu do Mediolanu, udało się uratować 10-dniowego noworodka z ciężką wadą serca, którego transportowano na operację we włoskim szpitalu. Niezwykły lot opisał włoski dziennik "Corriere della Sera".

Na pokładzie samolotu znajdowała się urodzona przed 10 dniami maleńka Amina. Dziewczynka ważyła zaledwie 1,6 kilograma i miała wadę serca wymagającą niezwłocznej operacji. W mediolańskiej poliklinice San Donato pracuje zespół wybitnych specjalistów w zakresie kardiochirurgii noworodków i tam właśnie czekał na Aminę ratunek. Zorganizowano przelot dla rodziców z dzieckiem. Podczas lotu pieczę nad noworodkiem miał sprawować ordynator mediolańskiego ośrodka, dr Alessandro Frigiola.
 
Jak relacjonuje gazeta, podróż zaczęła się niefortunnie. Wylot z Tunisu został opóźniony o sześć godzin. Noworodek nie oddychał w pełni samodzielnie, podawano mu tlen i już podczas oczekiwania na odlot tlen zaczął się kończyć. Udało się znaleźć dwie dodatkowe butle, które zabrano na pokład.

Tlenu było w nich na 90 minut, podczas gdy lot miał trwać 100 minut. Włoski lekarz poszedł więc do kabiny pilota i stanowczo poprosił o zwiększenie prędkości, bo - jak tłumaczył - nie ma czasu. Pilot posłuchał.
 
Wkrótce pojawił się kolejny problem. Temperatura dziecka cały czas powoli obniżała się, co groziło hipotermią i zatrzymaniem pracy serca. Kocyk nie wystarczał, żeby rozgrzać malucha, a na pokładzie nie było żadnej kołdry termicznej. Dr Frigiola poprosił o podniesienie temperatury na pokładzie do maksimum.
 
Wkrótce wszyscy pasażerowie byli zagrzani i spoceni, ale lekarz wyjaśnił im przyczynę dyskomfortu. "Nikt nie protestował"- powiedział ordynator dziennikarzom. "Wszyscy nas wsparli"- dodał.
 
Samolot doleciał na lotnisko Malpensa w ciągu 85 minut. Na płycie czekała karetka, którą odwieziono Aminę do szpitala. Dzień później została zoperowana. Operacja przebiegła pomyślnie.

[Na podstawie serwisu informacyjnego PAP via Deon - 20.03.2018 r.; S. Bettoni, „Pilota e passeggeri aiutano il medico a salvare in aereo la piccola Amina”, „Corriere della Sera" – 19.03.2018 r.].

Zdjęcie: MorgueFile (GaborfromHungary) - FP

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.