Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Eutanazja kształtuje samobójczą mentalność

Od czasu zalegalizowania w Kanadzie prawa do eutanazji (w formie samobójstwa wspomaganego) minęły już dwa lata. Jak podają oficjalne statystyki, tzw. śmierć z wyboru stała się udziałem prawie trzy razy większej liczby osób niż stanowiły prognozy.

Co gorsza, praktykowana w Kanadzie eutanazja ma silny wpływ na mentalność mieszkańców tego kraju. Umacnia ich bowiem w przekonaniu, że człowiek ma wartość tylko wtedy, gdy jest zdrowy i w pełni sił oraz gdy wszystko mu się układa pomyślnie. Tak uważa kard. Thomas Collins, metropolita Toronto.

Przejawem tej nowej mentalności jest między innymi wysoki odsetek samobójstw wśród osób młodych. Młodzi, którzy z natury rzeczy mają jeszcze niestabilny obraz siebie i doświadczają wahań nastroju, otrzymują od decydentów przesłanie, że życie, które wydaje się nie mieć sensu trzeba po prostu zakończyć.

Jak mówi kard. Collins, problem polega na tym, że ukrywa się rzeczywistość za fałszywą i dobrze brzmiącą terminologią. Mówi się o wyborze, o medycznej pomocy w umieraniu, a tymczasem eutanazja to zadanie śmierci. „I na tym koniec. Nie żyjesz. Na tym polega eutanazja. I w czasach, kiedy zwłaszcza ludzie młodzi tak często popełniają samobójstwo, bo stracili wszelką nadzieję, nasz rząd i wszyscy ci, którzy chlubią się swym współczuciem i miłosierdziem, mówią nam wszystkim: jeśli czujesz, że twoje życie nie ma sensu, to po prostu je zakończ” - powiedział hierarcha w wywiadzie dla Radia Watykańskiego.
 
Zdaniem arcybiskupa Toronto sprawdza się dziś to, co zapowiadał Jan Paweł II. Nastaje cywilizacja śmierci. W jej kontekście bardzo ważne jest jednak świadectwo, które dał polski papież w ostatnich miesiącach swego życia: jego ciało było wyniszczone, ale godność i wielkość tego człowieka dla wszystkich była oczywista.

Kościół w Kanadzie nie pozostaje bezczynny w obliczu tej nowej, bardzo trudnej rzeczywistości. Na szczeblu krajowym usilnie zabiega o rozwój terapii paliatywnych, a zarazem na szczeblu lokalnym, w parafiach chce docierać do wszystkich, którzy powątpiewają o wartości swego życia. „Chcemy, by [wszyscy ludzie] odkryli własną godność” - powiedział kanadyjski kardynał.

[Na podstawie serwisu informacyjnego Radio Watykańskie; także eKAI via Deon - 06.03.2018 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (cohdra) - FP

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag