Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Polska: Monitoring opieki okołoporodowej

"Głos matek ma moc zmiany". Pod takim hasłem ruszył najnowszy projekt Fundacji Rodzić po Ludzku. Ma on na celu monitoring opieki okołoporodowej we wszystkich szpitalach w Polsce. Korzystając z anonimowej ankiety online, kobiety mogą opowiedzieć o swoim porodzie, pobycie na oddziale położniczym i jakości opieki w szpitalu.

Fundacja zbiera informacje na temat tego, czy Polki rodzą w godnych warunkach i w jaki sposób są traktowane przez szpitalny personel – lekarzy, położne, doradczynie laktacyjne. Wyniki ankiety pokażą, czy szpitale i oddziały położnicze przestrzegają standardów opieki okołoporodowej i gdzie w Polsce naprawdę można urodzić "po ludzku".
 
Jak powiedziała Iwona Adamska-Sala z Fundacji Rodzić po Ludzku, w wielu placówkach
prawa pacjentek wciąż nie są przestrzegane. Dotyczy to szczególnie obszaru podejmowania decyzji, prawa do rzetelnej informacji, prawa do szacunku i życzliwej opieki. Prowadzona akcja ma na celu stały monitoring opieki okołoporodowej we wszystkich szpitalach w Polsce, bez względu na stopień referencyjności szpitala.
 
Swoje doświadczenia kobiety mogą opisać w ankiecie dostępnej online na stronie ankieta.rodzicpoludzku.pl. Ankieta dotyczy jakości opieki okołoporodowej począwszy od izby przyjęć do momentu wyjścia ze szpitala do domu.
 
Obok warunków pobytowych i czystości na salach, jakości wyżywienia w szpitalu, kobiety oceniają m.in. sposób przekazywania informacji przez personel, poszanowanie prawa do intymności, do decydowania o przebiegu porodu oraz wykonywanych zabiegach medycznych i pielęgnacyjnych, respektowanie planu porodu, jakość wsparcia w zakresie karmienia piersią oraz opieki nad noworodkiem.
 
Jak dotąd, ankieta cieszy się bardzo dużym powodzeniem. W kilku pierwszych dniach akcji wypełniło ją ponad 7 tys. kobiet.
 
Ankieta została specjalnie przygotowana i podzielona na porody naturalne oraz na cesarskie cięcie. Wiele pytań dotyczy szacunku i komunikacji personelu z kobietą. Organizatorów interesuje nawet to, czy personel puka do drzwi i jak jest rozwiązana kwestia obecności osób postronnych.

Fundacji szczególnie zależy na opinii kobiet z mniejszych miejscowości, ponieważ wiedza o sytuacji w tamtejszych szpitalach jest najmniej dostępna.
 
„Sytuacja zmienia się dynamicznie, dlatego zależy nam na ocenie kobiet, które rodziły w latach 2016-2018, by te wyniki były jak najbardziej aktualne” – podkreśliła Iwona Adamska-Sala.

O całej akcji został powiadomiony minister zdrowia Łukasz Szumowski. Szef resortu zdrowia zapowiedział, że będzie bacznie się przyglądał jej wynikom.
 
Na podstawie ankiet zebranych do końca marca zostanie opracowany raport na temat realizacji standardów opieki okołoporodowej i sytuacji na polskich porodówkach, a także rekomendacje dla ministra zdrowia. Wyniki każdego szpitala będą prezentowane na stronie www.gdzierodzic.info i na bieżąco aktualizowane. Ma to ułatwić kobietom w ciąży  wybór miejsca porodu.
 
Projekt został objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

[Na podstawie serwisu informacyjnego PAP via Deon - 25.02.2018 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (sskies) - FP

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag