Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Przygotowanie do sakramentu małżeństwa - nowe zasady

Zakaz kursów weekendowych i zalecenie, aby narzeczonych przygotowywali nie tylko duchowni, ale i świeccy. W Polsce rozpoczęto wprowadzanie zasad określonych podczas Synodu Biskupów o rodzinie. Dla archidiecezji warszawskiej decyzję w sprawie organizacji przygotowania do sakramentu małżeństwa wydał już kard. Kazimierz Nycz.
 
W dokumencie skierowanym do duszpasterzy swojej archidiecezji kard. Nycz wskazał, że przygotowanie do sakramentu małżeństwa ma obejmować następujące etapy: spotkania z duszpasterzem w kancelarii parafialnej, katechizację przedślubną, spotkania w parafialnej poradni rodzinnej oraz spowiedź przedślubną.
 
Katechizacja przedślubna to dziesięć cotygodniowych spotkań, podczas których podejmowana będzie formacja narzeczonych oparta na opracowanym przez kurię warszawską programie.
 
Dla narzeczonych, którzy z uzasadnionych powodów – np. zamieszkiwanie w różnych miastach lub specyficzny charakter pracy - nie mogą uczestniczyć w formacji przedślubnej w trybie zwyczajnym, przewidziano przygotowanie w formie nadzwyczajnej. Tacy narzeczeni spotkają się na zajęciach w dwie soboty i dwie niedziele, w odstępie co najmniej dwóch tygodni.
 
Zespół prowadzący katechizację dla przyszłych małżonków powinien składać się z duszpasterza, doradcy życia rodzinnego oraz innych świeckich, najlepiej pary małżeńskiej. Osoby, które w czasie nauk głoszą konferencje muszą posiadać misję kanoniczną. Będzie ona udzielana na dwa lata. Misję kanoniczną mogą otrzymać tylko te osoby, które posiadają właściwe przygotowanie, nie pozostają w karach kościelnych, są w pełnej komunii sakramentalnej z Kościołem i cieszą się dobrą opinią ogółu wiernych.
 
Według nowych dyrektyw,  narzeczeni odbywają również co najmniej trzy spotkania w parafialnej poradni rodzinnej. Spotkania mają dotyczyć odpowiedzialności za wzajemną miłość i przekazywanie życia, szkodliwości i niedopuszczalności antykoncepcji i środków poronnych oraz sztucznego zapłodnienia. Narzeczeni powinni również poznać i nauczyć się metod rozpoznawania płodności. Doradcy życia rodzinnego posługujący w poradni rodzinnej również mają mieć misję kanoniczną.
 
Metropolita warszawski podkreśla, że nowe zasady organizacji przygotowania narzeczonych do małżeństwa wynikają z refleksji nad powołaniem i misją rodziny, która była tematem dwóch zwołanych przez papieża Franciszka synodów. W trakcie obrad synodalnych wielokrotnie podnoszono kwestie właściwego przygotowania narzeczonych mających zawrzeć sakramentalny związek małżeński.
 
Dokument wprowadzający nowe zalecenia dla archidiecezji warszawskiej opracowano na podstawie wniosków z obrad Synodu Biskupów o rodzinie oraz w oparciu o adhortację apostolską "Familiaris consortio", "Instrukcję Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w Kościele Katolickim", "Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin" i postanowienia IV Synodu Archidiecezji Warszawskiej.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego eKAI (pk) - 18.12.2015 r.]
 
Zdjęcie: MorgueFile (earl53) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag