Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Portugalia: Lekarze protestują przeciwko legalizacji eutanazji

Środowisko lekarzy katolickich z Portugalii sprzeciwia się wprowadzonemu na początku lutego br. pod obrady parlamentu projektowi ustawy o tzw. śmierci wspomaganej, zgłoszonemu przez Blok Lewicy.

Zdaniem prof. Pedro Afonso - przewodniczącego Associação dos Médicos Católicos Portugueses (AMCP, Stowarzyszenie Portugalskich Lekarzy Katolickich) - legalizacja eutanazji doprowadzi do poważnego zaburzenia relacji między lekarzem a pacjentem i może wypaczyć samą medycynę. Praktykowanie medycyny to diagnozowanie i leczenie chorób oraz łagodzenie cierpienia pacjentów, zawsze w celu obrony ludzkiego życia.

"Nie istnieje żaden argument etyczny, który przemawiałby za tym, aby stworzyć nowe prawo uderzające w zaufanie chorych do lekarzy" - stwierdził szef AMCP.
 
Podkreślił, że zaplanowane w projekcie włączanie lekarzy do komisji kwalifikującej pacjentów do eutanazji jest sprzeczne z zasadami wyznawanymi przez środowisko medyczne.

"Lekarz nie może zmieniać swojej postawy. Nie może być tak, że z jednej strony podejmuje on działania służące poprawie stanu zdrowia pacjenta, a z drugiej ulega prośbom osób, które zachęcają go do pomocy w samobójstwie" - powiedział prof. Afonso.

"Żadna okoliczność ani ideologia nie może usunąć z ludzkiego sumienia pewności, że eutanazja - lub wspomagane samobójstwo - nie może być uznana za postępowanie kliniczne, ponieważ nie ma ona na celu złagodzenia lub wyleczenia choroby, ale zakończenia życia pacjenta" – wyjaśnił prof. Pedro Afonso.
 
Opinia lekarzy katolickich jest zgodna ze stanowiskiem portugalskich biskupów, którzy w 2016 r. ogłosili list w sprawie prób legalizacji eutanazji. Napisali w nim m.in., że prawo do śmierci nie istnieje, a jego żądanie uznali za absurdalne.

[Na podstawie serwisu informacyjnego: AMCP - 05.02.2018 r.; także: eKAI via Deon – 15.02.2017 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (DodgertonSkillhause) - FP
 
Tagi: katoliccy lekarze, lekarze, eutanazja

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag