PE: Będzie zakaz macierzyństwa zastępczego?

Parlament Europejski stanowczo potępił praktykę surogacji (macierzyństwa zastępczego). Dokonał tego przyjmując doroczny raport na temat praw człowieka i demokracji w świecie (za 2014 rok) i polityki Unii Europejskiej w tej dziedzinie.
 
W paragrafie 114 raportu czytamy, że Europarlament potępia "praktykę macierzyństwa zastępczego, które podważa ludzką godność kobiety, skoro jej ciało i jej funkcje rozrodcze są używane jako towar".
 
Deputowani do PE uważają, że praktyka wynajmowania matek-surogatek, która powoduje "wykorzystywanie w celu reprodukcyjnym ludzkiego ciała dla finansowego lub innego zysku, szczególnie w przypadku ubogich kobiet w krajach rozwijających się, powinna być zakazana i traktowana jako pilna sprawa w ochronie praw człowieka".
 
Decyzja Parlamentu Europejskiego potwierdza stanowisko wyrażone już w 2011 r. Wtedy Parlament oświadczył, że zjawisko matek-surogatek przyczynia się do wzmożenia handlu kobietami i dziećmi oraz nielegalnych adopcji ponad granicami państw. Obecnie PE uznał, że praktyka macierzyństwa zastępczego powinna być zakazana.
 
Decyzję Europarlamentu z zadowoleniem powitała Federacja Europejskich Stowarzyszeń Rodzin Katolickich (FAFCE). Wprawdzie - jak zauważył przewodniczący FAFCE Antoine Renard – tekst raportu zawiera "kilka problematycznych" stwierdzeń, sprzecznych z zasadą solidarności i godnością człowieka. „Mimo to na dzisiejsze głosowanie patrzymy jak na znak nadziei” - stwierdził Renard.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego eKAI (kw) - 17.12.2015 r.]
 
Zdjęcie: Wikipedia /"Parl europ" - BiiJii, praca własna. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons. 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.