Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Irlandia: Referendum ws. liberalizacji aborcji

Premier Irlandii Leo Varadkar zapowiedział, że pod koniec maja br. w kraju zorganizowane zostanie referendum w sprawie liberalizacji istniejących przepisów dotyczących warunków dopuszczalności przerywania ciąży.

Uczestnicy referendum będą odpowiadać na pytanie czy uchylić wprowadzoną w 1983 r. poprawkę do Bunreacht na hÉireann (konstytucja Irlandii), która zrównuje prawa poczętego dziecka z prawami matki. L.Varadkar zaznaczył, że w przypadku społecznego poparcia dla zmiany, wypracowaniem konkretnego rozwiązania zajmie się Oireachtas (parlament).

Premier Varadkar, który z wykształcenia jest lekarzem internistą, zapowiedział, że osobiście opowiada się za zmianą przepisów, ponieważ - w jego opinii - obecne rozwiązania są „nadmiernie restrykcyjne”.

Wcześniej specjalnie powołana komisja parlamentarna zarekomendowała, aby głosowaniu poddano bardziej liberalną propozycję zakładającą możliwość dokonania aborcji na życzenie do 12 tygodnia ciąży.

W Irlandii obowiązują regulacje prawne chroniące życie poczętego dziecka i jego matki. Przerwanie ciąży jest możliwe jedynie w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia matki.

Opublikowane w dzienniku "The Irish Times" wyniki sondażu pokazały, że 56 proc. Irlandczyków chce wprowadzenia zmiany w ustawie zasadniczej w sprawie aborcji, a 29 proc. jest zdecydowanie przeciw.

Większe poparcie dla liberalizacji warunków dopuszczalności aborcji (nawet na życzenie do 12. tygodnia ciąży) wyrażają ludzie młodzi, poniżej 25. roku życia. Największe poparcie dla zmian w prawie regulującym możliwość przerwania ciąży wyrażają mieszkańcy stołecznego Dublina - 64 proc.

Zwolennicy zmiany przepisów - skupieni wokół ruchu "Uchylić 8. poprawkę" („Aisghairm ar an 8ú”/ "Repeal the 8th") wskazują m.in. na tzw. turystykę aborcyjną – obywatelki Irlandii jadą do Wielkiej Brytanii, gdzie dokonują aborcji korzystając z bardziej liberalnego prawa.

[Na podstawie serwisu informacyjnego PAP via Deon - 30.01.2018 r.]

Zdjęcie: Wikipedia (Biagio Azzarelli – Flickr) - CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3445132

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag