Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia jeszcze się organizuje

Watykańska Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia istnieje już od półtora roku, ale wciąż jest za wcześnie nawet na pierwszy bilans jej działalności. „Wyglądamy raczej jak plac budowy” – mówi jej prefekt kard. Kevin Farrell.

Kard. Farrell przypomina, że ten nowy watykański urząd powstał z połączenia dwóch papieskich rad: ds. świeckich i ds. rodziny. Ponadto do kompetencji dykasterii włączono problematykę życia, czyli „wspieranie i koordynację inicjatyw na rzecz odpowiedzialnej prokreacji i ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci”.

Dopiero w listopadzie Papież Franciszek mianował podsekretarzy dykasterii, odpowiedzialnych za dwie sekcje: ds. świeckich i ds. życia. Sekcja ds. rodziny nadal nie została obsadzona.

Irlandzki kardynał zwraca uwagę, że z woli Papieża Franciszka skład osobowy dykasterii ma odzwierciedlać powszechny wymiar Kościoła. Mają tu pracować zarówno mężczyźni, jak i kobiety, duchowni i świeccy, pochodzący z całego świata. Jednakże, o ile udaje się zachować parytet płci, o tyle międzynarodowy charakter kierownictwa pozostawia wiele do życzenia. Zarówno sekretarz, jak i podsekretarze dykasterii są Włochami.

Kard. Farrell przyznaje, że aktualnie działalność dykasterii skupia się na przygotowaniu dwóch wielkich wydarzeń: Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w sierpniu br. w Dublinie (Irlandia) oraz przyszłorocznych (2019 r.) Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

[Na podstawie serwisu informacyjnego Radio Watykańskie – 12.01.2018 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (hotblack) - FP

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.