Projekt nowej ustawy w sprawie in vitro

Prawica Rzeczypospolitej, reprezentowana przez jej przewodniczącego Marka Jurka oraz posła Jana Klawitera, złożyła 11 grudnia br. w Sejmie RP projekt ustawy w obronie życia i zdrowia nienarodzonych dzieci poczętych metodą sztucznego zapłodnienia (in vitro) – podało Biuro Prasowe Prawicy Rzeczypospolitej.
 
Projekt ustawy ta nawiązuje do rezolucji, której przez trzy lata nie chciał rozpatrzyć Sejm poprzedniej kadencji. Ustawa przypomina, że zarówno debata, jak i praktyka zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro) powinny toczyć się w kontekście obowiązującego prawa, a szczególnie – w kontekście polskiego dorobku prawnego w zakresie praw dziecka poczętego.
 
W treści ustawy czytamy, że żadne z działań podejmowanych w ramach praktyki in vitro nie może naruszać praw i dobra dziecka poczętego, w szczególności prawa do życia i zdrowia.
 
W ciągu ostatnich lat, z kompletnym lekceważeniem prawa, ignorowano wszelkie normy chroniące dziecko poczęte przed instrumentalnym traktowaniem. Autorzy projektu stoją na stanowisku, że nie potrzeba ustanawiać szczególnych praw dla ochrony życia w pierwszej jego fazie, nawet jeśli do poczęcia dziecka doszło poza organizmem matki. Trzeba po prostu przestrzegać obowiązującego prawa. Ta ustawa o tym przypomina.
 
[Na podstawie komunikatu Biura Prasowego Prawicy Rzeczypospolitej; także: eKAI (dk) – 12.12.2015 r.]
Zdjęcie: Depositphotos (archiwum HLI PL)

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.