Projekt "Zatrzymaj aborcję" skierowany do dalszych prac sejmowych

Sejm skierował do dalszych prac projekt zgłoszony przez Komitet Inicjatywy Obywatelskiej "Zatrzymaj aborcję". Projekt ten jest nowelizuje ustawę o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Jego celem jest zniesienie dopuszczalności aborcji eugenicznej.

Głosowanie nad projektem poprzedziło wystąpienie przedstawicielki Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Kai Godek, która przypomniała posłom, że „co 8 godzin gdzieś w Polsce jest zabijany mały człowiek” tylko dlatego, że jest chory.

Aborcje eugeniczne stanową w Polsce 95 proc. przypadków legalnego przerywania ciąży. Według danych Ministerstwa Zdrowia z 2016 r., 1042 na 1098 aborcji dotyczyło właśnie podejrzenia wady, choroby lub niepełnosprawności poczętego dziecka.

Po wystąpieniu sprawozdawczymi wypowiedzieli się przedstawiciele klubów i kół poselskich. Następnie zarządzone zostało głosowanie. Za skierowaniem projektu do dalszych prac parlamentarnych głosowało 277 posłów. Przeciw inicjatywie "Zatrzymaj aborcję", a tym samym za jej odrzuceniem w pierwszym czytaniu, było 134 posłów, 7 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z wolą większości, Sejm skierował projekt "Zatrzymaj aborcję" do dalszych prac w komisji polityki społecznej i rodziny (tam odbędzie się drugie czytanie projektu) z zaleceniem zasięgnięcia opinii komisji sprawiedliwości i praw człowieka.
 
Wcześniej posłowie zdecydowali, że obywatelski projekt komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", zakładający liberalizację obowiązujących przepisów w sprawie aborcji, nie będzie procedowany.

[Na podstawie serwisu informacyjnego – eKAI - 11.01.2018 r.; także: Deon, PAP i in. – 11.01.2018 r.]

Zdjęcie: Kancelaria Sejmu (fot. Rafał Zambrzycki)

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.