Projekt "Zatrzymaj aborcję" skierowany do dalszych prac sejmowych

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Sejm skierował do dalszych prac projekt zgłoszony przez Komitet Inicjatywy Obywatelskiej "Zatrzymaj aborcję". Projekt ten jest nowelizuje ustawę o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Jego celem jest zniesienie dopuszczalności aborcji eugenicznej.

Głosowanie nad projektem poprzedziło wystąpienie przedstawicielki Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Kai Godek, która przypomniała posłom, że „co 8 godzin gdzieś w Polsce jest zabijany mały człowiek” tylko dlatego, że jest chory.

Aborcje eugeniczne stanową w Polsce 95 proc. przypadków legalnego przerywania ciąży. Według danych Ministerstwa Zdrowia z 2016 r., 1042 na 1098 aborcji dotyczyło właśnie podejrzenia wady, choroby lub niepełnosprawności poczętego dziecka.

Po wystąpieniu sprawozdawczymi wypowiedzieli się przedstawiciele klubów i kół poselskich. Następnie zarządzone zostało głosowanie. Za skierowaniem projektu do dalszych prac parlamentarnych głosowało 277 posłów. Przeciw inicjatywie "Zatrzymaj aborcję", a tym samym za jej odrzuceniem w pierwszym czytaniu, było 134 posłów, 7 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z wolą większości, Sejm skierował projekt "Zatrzymaj aborcję" do dalszych prac w komisji polityki społecznej i rodziny (tam odbędzie się drugie czytanie projektu) z zaleceniem zasięgnięcia opinii komisji sprawiedliwości i praw człowieka.
 
Wcześniej posłowie zdecydowali, że obywatelski projekt komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", zakładający liberalizację obowiązujących przepisów w sprawie aborcji, nie będzie procedowany.

[Na podstawie serwisu informacyjnego – eKAI - 11.01.2018 r.; także: Deon, PAP i in. – 11.01.2018 r.]

Zdjęcie: Kancelaria Sejmu (fot. Rafał Zambrzycki)

Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.