Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

In vitro: Matka i córka to rówieśniczki

Zarodek był tylko o rok młodszy od kobiety, która została jego „matką adopcyjną”. W USA urodziło się dziecko poczęte przed 24 laty wskutek sztucznego zapłodnienia. To swego rodzaju dramatyczny rekord: najdłużej zamrożony ludzki zarodek, który dostał szansę rozwoju i urodzenia się.

Malutka Emma to tzw. „dziecko-śnieżynka”. Ona i kilkoro jej rodzeństwa zostali powołani do życia 14 października 1992 r. Po badaniach preimplantacyjnych, zarodki niewykorzystane na kolejnych etapach procedury sztucznego zapłodnienia zostały zamrożone. Emma przez 24 lata oczekiwała w termosie z ciekłym azotem na adopcję, która była dla niej jedyną szansą rozwoju prenatalnego i urodzenia się.

W marcu 2017 r. rozmrożono trzy zarodki. Wszystkie trzy przetrwały i podano je do organizmu matki adopcyjnej. Niestety, zaimplantował się tylko jeden. W zasadzie to norma, ponieważ wskaźnik implantacji wynosi 25–30 proc.

Pojedyncza ciąża przebiegła prawidłowo i poród miał miejsce 25 grudnia 2017 r. w National Embryo Donation Center w Knoxville (stan Tennessee). Wcześniej najstarszy znany zamrożony zarodek, który pomyślnie przetrwał kriokonserwację, rozmrożenie, ciążę i narodziny, miał 20 lat.

26-letnia matka Emmy powiedziała w rozmowie z dziennikarzami CNN: "Po prostu chciałam mieć dziecko, nie obchodziło mnie, czy to będzie jakiś rekord świata, czy nie". Rodzice Emmy zdecydowali się na adopcję embrionu, ponieważ jej przybrany ojciec jest niepłodny z powodu mukowiscydozy.

"Zazwyczaj pary pozostawiają w klinice kilka niepotrzebnych zarodków, ponieważ zakończyły budowanie rodziny i nie potrzebują już dodatkowych embrionów" - powiedział dr Jason Barritt, specjalista rozrodu wspomaganego w kalifornijskim ART Reproductive Center. "Zarodki pozostają zamrożone, dopóki pacjent nie wybierze innej opcji".

Uczestnicy programu in vitro mają do wyboru cztery takie opcje:

1/ pozostawienie zarodków w warunkach kriokonserwacji do czasu przewidzianego prawem,

2/ utylizacja (uśmiercenie) zgodnie z obowiązującymi procedurami,

3/ przekazanie zarodków dla celów badawczych lub szkoleniowych,

4/ darowizna na rzecz innej pary.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego CNN News/ Health (Susan Scutti) – 21.12.2017 r.]

Zdjęcie: Archiwum HLI Polska

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag