Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

Całodobowa pomoc i wsparcie telefoniczne dyżurnych ekspertów: psychologów, psychiatrów czy pracowników socjalnych już dostępne. Fundacja Itaka uruchomiła Centrum Wsparcia dla osób doświadczających kryzysu psychicznego.

Jak powiedziała na konferencji prasowej prezes Fundacji Alicja Tomaszewska, pomoc Centrum jest skierowana do osób w każdym wieku. Wyraźnie podkreśliła, że Centrum "nie leczy osób przez telefon" – do tego potrzebny jest bezpośredni kontakt z lekarzem lub terapeutą. „To jest linia wsparcia, czyli uważne wysłuchanie problemu osoby i skierowanie do prawdziwej, realnej pomocy” – powiedziała dziennikarzom Tomaszewska.

Centrum Wsparcia to projekt Fundacji Itaka, realizowany na zlecenie Ministerstwa Zdrowia i finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia. Jego celem jest pomoc osobom znajdującym w stanie kryzysu psychicznego z powodu np. utraty pracy, rozwodu, śmierci lub zaginięcia bliskiej osoby, oraz zapobieganie depresji, samobójstwom oraz innym zachowaniem autodestrukcyjnym.
 
Centrum Wsparcia oferuje całodobową pomoc i wsparcie telefoniczne, a także możliwość kontaktu przez mail i czat. W Centrum dyżurują eksperci: psychologowie, lekarze psychiatrzy, prawnicy oraz pracownicy socjalni. Udzielają informacji o możliwościach uzyskania profesjonalnej, bezpośredniej pomocy specjalistów w pobliżu miejsca zamieszkania osoby zgłaszającej się po pomoc.
 
Aktualne informacje na temat funkcjonowania Centrum dostępne są na stronie internetowej www.liniawsparcia.pl. Na stronie znajduje się również bezpłatna aplikacja mobilna z bazą teleadresową instytucji pomocowych.
 
Fundacja rozesłała materiały informacyjne na temat działalności Centrum Wsparcia do 7 tys. placówek medycznych. Trwa również medialna kampania informacyjna.
 
Kryzys psychiczny (inaczej nazywany kryzysem emocjonalnym lub załamaniem nerwowym) to ostre, przejściowe zakłócenie równowagi psychicznej. Może dojść do niego pod wpływem stresujących sytuacji i wydarzeń, które powodują zazwyczaj zakłócenie normalnego trybu życia.
 
Jak wskazuje Fundacja Itaka, kryzys może zostać wywołany m.in. nieoczekiwanymi, nagłymi doświadczeniami jak choroba, wypadek, rozstanie, śmierć bliskiej osoby, przemoc itp. Osoby dotknięte kryzysem zaczynają odczuwać natłok wielu trudnych emocji: smutek, lęk, bezradność, poczucie zagrożenia, poczucie winy itp.
 
Napór trudnych emocji, których nie udało się wyrazić, powoduje, że doświadczające ich osoby przestają radzić sobie z życiem: rodzinnym, zawodowym i społecznym. Rozwiązanie problemu wydaje się być dla nich działaniem przekraczającym ich własne możliwości i umiejętności. Nie są w stanie podejmować wyzwań i decyzji, których oczekuje od nich otoczenie, co może spowodować dodatkową frustrację i zaostrzać przebieg kryzysu.
 
Nieleczony, przedłużający się kryzys psychiczny może przerodzić się w depresję. Bliscy osoby doświadczającej kryzysu psychicznego powinny zwrócić uwagę na nagłe zmiany w jej sposobie życia (np. obojętność na otoczenie, utrata chęci do życia, wahanie nastrojów) oraz zmiany w dotychczasowym sposobie funkcjonowania (np. zaburzenia odżywiania, brak motywacji do działania).
 
Osobie będącej w stanie kryzysu psychicznego należy zapewnić adekwatną pomoc psychologiczną i psychiatryczną.

[Na podstawie serwisu informacyjnego Centrum Wsparcia via PAP, Deon - 20.12.2017 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (xenia) - FP

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag