Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

O planowaniu rodziny - ważny głos na szczycie klimatycznym w Paryżu

Jednym ze sposobów na walkę ze skutkami zmian klimatycznych jest promowanie naturalnego planowania rodziny. „Kościół nigdy nie był przeciw temu rozwiązaniu” - stwierdził kard. Peter Turkson. Ludzie mają prawo planować wielkość swoich rodzin, stosując naturalne metody. Antykoncepcja nie będzie akceptowana przez Kościół.
 
Człowiekowi nie wolno nadużywać środowiska, a tym bardziej go niszczyć – przypomniał politykom przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” na konferencji klimatycznej ONZ. W Paryżu zgromadzili się przedstawiciele ponad 190 państw świata, by rozmawiać na temat ogólnoświatowego porozumienia w sprawie zmian klimatycznych i wpływu człowieka na środowisko.

Przemawiając na paryskim szczycie kard. Peter Turkson zwrócił uwagę, że szkody wyrządzane środowisku naturalnemu najbardziej odbijają się na najuboższych. Kraje bogate, które najwięcej skorzystały na rozwoju przemysłu, przyczyniły się najbardziej do zanieczyszczeń i emisji gazów cieplarnianych. Jednak to miliony ubogich ponoszą najbardziej bolesne konsekwencje zniszczeń.

Kardynał wskazał na nauczanie papieża Franciszka, który mówi o potrzebie „nawrócenia ekologicznego” całej ludzkości. U podstaw wielu trudności w osiągnięciu dobrego porozumienia klimatycznego leży brak motywacji etycznych. Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej uważa, że konieczne jest przyjęcie przez wszystkich uczestników dyskusji ram etycznych dobra wspólnego i sprawiedliwości.

Udzielając wywiadu dla stacji BBC kard. Turkson podkreślił, że jednym ze sposobów na walkę ze zmianami klimatycznymi jest promowanie naturalnego planowania rodziny. „Kościół nigdy nie był przeciw temu rozwiązaniu” - stwierdził kardynał. Ludzie mają prawo planować wielkość rodzin i czas narodzin swoich dzieci.
 
Hierarcha zasugerował również, że roztropne planowanie rodziny może pomóc w złagodzeniu niektórych skutków zmian klimatycznych. Chodzi przede wszystkim o problem dramatycznego braku żywności w tych krajach, które w ostatnich latach są stale dotykane suszami i innymi kataklizmami naturalnymi.
 
Kardynał Turkson podkreślił, że ma na myśli wyłącznie naturalne planowanie rodziny. Sztuczne metody kontroli poczęć, takie jak np. pigułki antykoncepcyjne, nie będą akceptowane przez Kościół. „Nie można robić czegoś dobrego za pomocą jakiegoś zła”.
 
[Na podstawie serwisów informacyjnych: Radio Watykańskie – 09.12.2015 r.; BBC News – 09.12.2015 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (puravida) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag