Prezydent RP: Aborcja eugeniczna? Ten wyjątek w prawie jest nadużywany!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Przepis mówiący o dopuszczalności aborcji ze względu na prawdopodobieństwo wady płodu jest nadużywany - powiedział prezydent Andrzej Duda. Według prezydenta, wprowadzić należy „zdecydowanie twardsze rozwiązania prawne w tym zakresie”.
 
"Zdecydowanie uważam, że ten wyjątek od zakazu aborcji w Polsce spowodowany wadami płodu, jest absolutnie nadużywany. Tutaj trzeba wprowadzić zdecydowanie twardsze rozwiązania prawne - w tym aspekcie powtarzam, co do aborcji eugenicznej, ze względu na rzekome uszkodzenie płodu. Tutaj zdecydowanie przepisy muszą być bardziej restrykcyjne, nie mam co do tego żadnych wątpliwości" – mówił prezydent.
 
Projekt ustawy przygotowany przez obywatelską inicjatywę "Zatrzymaj aborcję", ma jeden postulat - wykreślenie z polskiego prawa zgody na aborcję eugeniczną. W demokratycznym państwie prawa nie powinno być żadnej możliwości uśmiercenia dziecka w prenatalnej fazie życia ze względu na podejrzenie wady wrodzonej, choroby lub niepełnosprawności.
 
W Polsce „eugeniczny przepis”  jest podstawą wykonania około 95 proc. legalnych aborcji. Na podstawie danych pozyskanych ze szpitali, Ministerstwa Zdrowia poinformowało, że w 2016 r. dokonano 1098 aborcji, spośród których 1042 dotyczyły właśnie podejrzenia wady, choroby lub niepełnosprawności poczętego dziecka.
 
Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (zgwałcenie, kazirodztwo).
 
W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez dziecko zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki, czyli do 23. tygodnia ciąży. W przypadku czynu zabronionego – do 12. tygodnia.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego eKAI via Deon - 08.11.2017 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (nasirkhan) - FP
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.