Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Bezład w domu, relacje z rodzicami i nastawienie nastolatków wobec przyszłości

Rodzina pochodzenia jest bardzo ważnym punktem odniesienia w kształtowaniu wyobrażeń młodzieży na temat dorosłości. Czy brak zasad i bezład, jaki panuje w domu, odpowiada za wątpliwości i lęki, które rodzą się w głowie nastolatka? Socjologowie z Uniwersytetu New Hampshire (USA) zbadali, czy doświadczenie chaosu w domu wpływa w jakiś sposób na nastawienie nastolatków wobec własnej przyszłości.
 
Badacze zapytali ankietowaną młodzież o podejście do przeciwności niesionych przez życie, stres związany z przejściem w dorosłość, zdolność rodziców do "odejścia" z ich życia i prawdopodobieństwo udanej kariery zawodowej.
 
Naukowców interesowało także, czy osobiste relacje nastolatków z matkami i ojcami (serdeczność albo wrogość) oddziaływały na postawy wobec własnej przyszłości.
 
Grupa 325 nastolatków w wieku 16 lat - dziewczęta stanowiły 52 proc. respondentów - wypełniała w szkole kwestionariusz ankietowy. Analizując odpowiedzi uczestników w układzie dwuwymiarowym stwierdzono, że szeroko rozumiany bezład w domu jest istotnym czynnikiem ryzyka negatywnych przekonań nastolatków na temat własnej przyszłości.
 
Domowy chaos skutkował obniżonym nastrojem nastolatków, obawą o poradzenie sobie z wyzwaniami dorosłego życia i brakiem nadziei na udaną karierę zawodową. Wrogość matki pogłębiała negatywne przekonania nastolatków na temat własnej przyszłości.
 
Po raz kolejny badania potwierdziły duży wpływ rodziny i sytuacji w domu na właściwe przygotowanie młodzieży – tym razem w sferze motywacyjnej i emocjonalnej - do udanego wejścia w dorosłość.
 
[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie abstraktu artykułu źródłowego]
 
Zdjęcie: MorgueFile (sideshowmom) - FP
 
Materiał źródłowy:
C.Jenkins Tucker, E. Hiley Sharp, K.T. Van Gundy et al., “Household chaos, relationships with parents and adolescents’ future beliefs”, in: “Journal of Family Studies”, Volume 23, 2017, Issue 3, Pages 229-242.
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag