Irlandia: O wiarę dla młodych i obronę życia

Irlandczycy wezmą do ręki różaniec, by modlić się o wiarę dla młodych pokoleń i utrzymanie prawnej ochrony życia dziecka poczętego. Na 26 listopada zaplanowano wielką modlitwę różańcową wzdłuż wybrzeży całej Zielonej Wyspy. Organizatorzy wydarzenia nie ukrywają, że zainspirował ich polski „Różaniec do granic”.

W Irlandii poruszenie wywołała zapowiedź liberalnego rządu, że w przyszłym roku odbędzie się referendum w sprawie usunięcia z konstytucji zapisu o prawnej ochronie życia od poczęcia. Referendum zbiegnie się w czasie z wizytą Papieża i Światowym Spotkaniem Rodzin w Dublinie.

Od kilkunastu lat Irlandia zmierza ku sekularyzacji. Według najnowszych danych, w ciągu ostatnich pięciu lat obecność katolików na wyspie zmniejszyła się z 84 do 78 proc. i to pomimo znacznego napływu katolickich migrantów, głównie z Polski.

Drastyczną formę sekularyzacja przybiera w polityce – katolicy są eliminowani z niemal każdej debaty publicznej, także tej dotyczącej aborcji. Napięta atmosfera towarzyszy również przygotowaniom do Światowego Spotkania Rodzin w sierpniu przyszłego roku. Na Kościół wywierana jest presja, by wydarzenie to było również otwarte na pary jednopłciowe.

[Na podstawie serwisu informacyjnego: Radio Watykańskie – 25.10.2017 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (EnzoCositore) – FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.