Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Dziecko bez wad? „Chemiczna operacja” DNA ludzkiego embrionu

W Chinach przeprowadzono pierwszą w historii medycyny „chemiczną operację” ludzkiego zarodka. Zespół naukowców z Uniwersytetu Sun Yat-sen w Guangzhou ma ambicję opracowania „precyzyjnej chemicznej metody chirurgicznej”, która pozwoli na wyeliminowanie wielu chorób  genetycznych.

Chińscy naukowcy zastosowali metodę tzw. edycji bazowej w celu skorygowania pojedynczego błędu wśród trzech bilionów "liter" naszego kodu genetycznego. W trakcie eksperymentu użyto embrionów powołanych do życia metodą klonowania. Embriony były obciążone chorobą hematologiczną o nazwie beta-talasemia.

Talasemia to zagrażająca życiu choroba krwi polegająca na zaburzeniu produkcji hemoglobiny. Spowodowana jest pojedynczą zmianą w jednej z zasad azotowych nukleotydów, stanowiących budulec DNA. Zespołowi z Chin udało się wyeliminować tę zmianę za sprawą techniki biomedycznej zwanej edycją bazową [base editor (BE) system].

Nowa technika umożliwia modyfikację genomu w wybranych miejscach. Pozwala na bezpośrednie przekształcenie ściśle określonego fragmentu nici DNA.

”Naprawione” embriony nie były przeznaczone do implantacji, potraktowano je jak materiał biologiczny. Naukowcy przez kilka dni obserwowali rozwijające się embriony, a następnie przerwali eksperyment. Przerwanie polegało na „utylizacji embrionów”, czyli uśmierceniu powołanych do życia dzieci.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie „Protein and Cell”, autorzy eksperymentu przyznali, że w rzeczywistości nie udało się „naprawić” każdej komórki i rozwijający się embrion był "mozaiką" komórek zdrowych i chorych. Odsetek naprawionych komórek wynosił około 20,0 proc.

Wśród przedstawicieli środowisk filozoficznych i medycznych podnosi się coraz więcej głosów wzywających do głębokiej debaty etycznej na temat granic w działaniach mających na celu zapobieganie chorobom.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego BBC News/ Health (J.Gallagher) – 28.09.2017 r.]

Zdjęcie: Wikipedia (Richard Wheeler (Zephyris) - GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2117121)
 
Materiał źródłowy:
P. Liang, Ch. Ding, H. Sun i in., “Correction of β-thalassemia mutant by base editor in human embryos”, w: “Protein and Cell” (2017), s. 1-12; https://doi.org/10.1007/s13238-017-0475-6 .

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag