Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Belgia: Zakonnicy nie wycofali zgody na eutanazję

Coś bardzo dziwnego stało się w Belgii i to nie po raz pierwszy. Belgijska Prowincja Zgromadzenia Braci Miłosierdzia (Fratres Caritate) nie wycofała się ze zgody na praktykowanie eutanazji w prowadzonych przez siebie szpitalach. Zakonnicy, którzy są właścicielami sieci placówek dla osób chorych psychicznie, odpowiedzieli przecząco na ultimatum Papieża Franciszka o zaprzestaniu wykonywaniu eutanazji na pacjentach.
 
W oświadczeniu wydanym 12 września 2017 r. bracia poinformowali, że będą kontynuowali „swoją dotychczasową politykę względem osób z nieuleczalnymi przypadkami chorób”. Ponadto przyznali, że są przekonani, iż postępują zgodnie z nauczaniem Kościoła, pomimo tego, że Katechizm Kościoła Katolickiego wyraźnie mówi o bezwzględnej ochronie życia ludzkiego.
 
Belgijska Prowincja Braci Miłosierdzia posiada 15 szpitali psychiatrycznych na terenie całej Belgii. Leczy się w nich ponad 5 tys. pacjentów rocznie. W ubiegłym roku kilkunastu z nich poprosiło o eutanazję. W maju tego roku kuria Braci Miłosierdzia nakazała, by natychmiast zaprzestać tej praktyki, a na początku sierpnia Papież Franciszek wysłał własne ultimatum w tej sprawie.
 
Przełożony generalny Zgromadzenia, brat Rene Stockman FC sam poprosił Watykan o interwencję. Przełożony podkreślił, że eutanazja jest całkowicie sprzeczna z charyzmatem miłosierdzia i duchowością wincentyńską (tzn. św. Wincentego à Paulo), która była inspiracją dla założyciela zgromadzenia. Z ubolewaniem stwierdził, że postawa belgijskich Braci spowodowała ogromne zgorszenie.
 
Bracia prowadzący szpitale mieli do końca sierpnia podpisać list, w którym deklarują, że zgadzają się z nauką Kościoła i potwierdzają, że ludzkie życie powinno być bezwzględnie chronione. Część zakonników chciała uchylić się od odpowiedzialności tłumacząc, że większość członków zarządów szpitali to osoby świeckie.
 
Braciom, którzy nie podpisali listu i de facto wymówili posłuszeństwo przełożonym i Kościołowi, grożą sankcje przewidziane przez prawo kanoniczne oraz prawo własne Zgromadzenia.
 
Przełożony generalny zapowiedział, że rozpocznie procedurę wykluczania placówek oferujących eutanazję spod szyldu Braci Miłosierdzia.

[Na podstawie serwisu informacyjnego: Catholic News Agency – 12.09.2017 r.; Catholic Herald – 13.09.2017 r.; Deon - 14.09.2017 r. i in.]
 
Zdjęcie: MorgueFile (Melodi2) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag