Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Embriolodzy przed nową pokusą

Po raz pierwszy w historii naukowcy „uwolnili embriony z fragmentu wadliwego DNA, który powodował śmiertelną chorobę serca”. W opinii medyków, eksperyment otwiera drzwi do zapobiegania 10 tys. różnych dziedzicznych wad, schorzeń i zaburzeń, które od lat przekazywane są z pokolenia na pokolenie.
 
Przemilczana przez media smutna prawda dotyczy faktu, że nie obyło się bez wielu ofiar. Zespół naukowców z USA i Korei Południowej „pozwolił embrionom rozwijać się przez pięć dni przed przerwaniem eksperymentu”. Przerwanie polegało na „utylizacji embrionów”, czyli uśmierceniu powołanych do życia dzieci.
 
Nowe eksperymenty z jednej strony wskazują na kolejne możliwości nauk biomedycznych, z drugiej natomiast - budzą poważne pytania natury etyczno-moralnej i skłaniają do głębokiej refleksji nad granicami eksperymentów na człowieku.
 
Naukowcy zachwycili się nową technologią biomedyczną o nazwie CRISPR. System CRISPR umożliwia celową modyfikację genomu w wybranych miejscach. Metoda ta pozwala na przecięcie nici DNA, wycięcie określonego segmentu DNA i następnie "wklejenie" w to samo miejsce dostarczonej z zewnątrz sekwencji genetycznej. Zastosowanie systemu w medycynie obejmuje pomysł wyeliminowania wad genetycznych.
 
Zespół naukowców amerykańskich i koreańskich podjął próbę wyeliminowania uszkodzenia odpowiedzialnego za kardiomiopatię przerostową. To asymetryczny przerost lewej komory serca w formie uogólnionego lub odcinkowego pogrubienia ściany lewej komory, przy nieposzerzonej jamie lewej komory serca. Kardiomiopatia przerostowa, w części przypadków, zwiąże się ze zwiększoną częstością występowania nagłych zgonów sercowych u osób młodych.
 
Na skutek związku nosiciela uszkodzonego genu z osobą zdrową istnieje 50 proc. szans, że potomstwo będzie chore i 50 proc. szans, że potomstwo będzie zdrowe.
 
W celu skorygowania genetycznego defektu, powoływano do życia embriony metodą in vitro w ten sposób, że plemnik mężczyzny z kardiomiopatią przerostową wstrzykiwano do komórki jajowej zdrowej kobiety. Po zastosowaniu „mechanizmu naprawy DNA systemem CRISPR uzyskano 72 proc. embrionów wolnych od mutacji powodującej choroby”.
 
Naukowcy przyznają, że zaproponowana metoda nie zawsze działa. W 2015 r. w Chinach podjęto liczne próby zastosowania technologii CRISPR w celu naprawienia wad, które powodują choroby krwi. Nie udało się „naprawić” każdej komórki i rozwijający się embrion był "mozaiką" komórek zdrowych i chorych.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego BBC News/ Health (James Gallagher) – 02.08.2017 r.]

Zdjęcie: Wikipedia [Thomas Splettstoesser (www.scistyle.com) - praca własna, CC BY-SA 4.0; https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53431455 ]

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag