Niesłychane! Dzieci zaczynają naukę języków już w łonie matki!

Dzieci w prenatalnej fazie życia potrafią odróżnić, czy ktoś mówi do nich tak samo jak mama, czy w zupełnie innym języku. Naukowcy z University of Kansas Medical Center wykazali, że dzieci w łonie matki słyszą różnicę między systemami rytmicznymi dwóch języków.
 
Dwujęzyczny mówca nagrał dwie wypowiedzi - jedną w języku angielskim, drugą w języku japońskim. Nagranie odtwarzano dzieciom, które rozwijały się w łonach matek mówiących po angielsku.
 
Najpierw dzieci słuchały języka angielskiego, potem japońskiego Badacze zauważyli, że po usłyszeniu nieznanego, rytmicznie odrębnego języka (japońskiego) szybko wzrastało tętno serca płodu. Takich zmian nie zarejestrowano, gdy dzieci słuchały nagrań wyłącznie w języku angielskim.
 
Od dawna wiadomo, że dzieci słyszą wiele tygodni przed narodzeniem. Ale kiedy zaczyna się rozwój językowy?
 
Kierująca badaniami znana amerykańska lingwistka prof. Utako Minai wyjaśniła, że ludzki rozwój językowy zaczyna się bardzo wcześnie. Już kilkudniowe noworodki są wrażliwe na rytmiczne różnice między językami. Zaobserwowano, że maluszki inaczej ssą smoczki, gdy następuje przejście z jednego języka na drugi.
 
Ta wczesna zdolność odróżniania sprawiła, że naukowcy zaczęli zastanawiać się, kiedy dokładnie pojawia się wrażliwość na rytmiczne właściwości języka. „Byliśmy ciekawi, czy ta wrażliwość dzieci może pojawić się jeszcze przed narodzeniem" - powiedziała prof. Minai.
 
"Płody mogą słyszeć dźwięki, w tym również mowę, jeszcze w łonie matki. Wprawdzie mowa jest przytłumiona, (…) ale rytm języka powinien być zachowany i dostępny dla uszu dzieci”  - przedstawiała hipotezę badawczą lingwistka.
 
Do badań zaproszono 24 kobiety w ósmym miesiącu ciąży. Naukowcy wykorzystywali magnetokardiograf (MCG), czyli jeden z dwóch dostępnych w Stanach Zjednoczonych specjalistycznych biomagnetometrów. Można go bezpiecznie umieścić na brzuchu ciężarnej. Urządzenie wykrywa słabe pola magnetyczne wokół przepływów prądu w ciałach matki i dziecka. Biomagnetometr jest bardziej niż USG wrażliwy na zmiany tętna. Dokładnie rejestruje zmiany częstości akcji serca płodu, a ponadto oddychania i wszelkie ruchy ciała dziecka.
 
Okazało się, że rozwój językowy człowieka zaczyna się w matczynej macicy. Wyniki badań są "niezwykle ekscytującym odkryciem dla podstawowych badań naukowych nad językiem" - powiedziała prof. Utako Minai. "Płody uwrażliwiają się na język, którego będą się uczyć. Prenatalna wrażliwość na rytmiczne właściwości języka zapewnia dzieciom pierwsze „cegiełki” nabywania języka” – podsumowała eksperyment prof. Minai.
 
Wyniki badań omówione zostały w „NeuroReport”, amerykańskim czasopiśmie naukowym z dziedziny neurologii.
 
[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego SPUC – 18.07.2017 r.; także: kopalniawiedzy.pl- 18.07.2017 r.]
 
Materiał źródłowy:
U. Minai, K. Gustafson, R. Fiorentino i in., “Fetal rhythm-based language discrimination: a biomagnetometry study”, w: “Neuroreport” 28(10), s. 561-564, July 2017.
 
Zdjęcie: DP
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.