Rosja: Święto miłości małżeńskiej i szczęścia rodzinnego

Dźwięk cerkiewnych dzwonów przetoczył się od Kamczatki aż po obwód kaliningradzki, wzywając wszystkich małżonków i przygotowujących się do małżeństwa, aby kochali się wzajemnie i zachowali wierność do końca życia. W Rosji obchodzono Dzień Rodziny, Miłości i Wierności.
 
Przypadające 8 lipca święto związane jest z liturgicznym wspomnieniem patronów rodziny prawosławnej - władcą średniowiecznego Muromu, kniaziem Piotrem i jego żoną Fiewronią. Sprawujący władzę w XIII wieku, znani byli z wzorowej miłości i wierności małżeńskiej.
 
W podeszłym wieku wstąpili do monasteru i prowadzili życie zakonne. Niedługo potem zmarli w tym samym dniu i o tej samej godzinie. Pochowani zostali oddzielnie, ale jak głosi tradycja, nazajutrz ich ciała w sposób cudowny znalazły się obok siebie. W 1547 r. ogłoszeni zostali świętymi Kościoła prawosławnego.
 
Krajowe obchody Dnia Rodziny, Miłości i Wierności po raz pierwszy miały miejsce 8 lipca 2008 r. Zostały zorganizowane przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych, której przewodniczyła Swietłana Miedwiediewa, żona byłego prezydenta, a następnie premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego: Radio Watykańskie – 08.07.2017 r.]
 
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.