Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Polska: Coraz więcej dzieci podejmuje próby samobójcze

Rośnie liczba prób samobójczych wśród najmłodszych. Polska zajmuje niesławne drugie miejsce w Europie pod względem liczby samobójstw. Z drugiej strony maleje liczba przypadków przemocy wobec dzieci. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przedstawiła raport zatytułowany "Dzieci się liczą 2017". W publikacji zebrano informacje na temat bezpieczeństwa zdrowia i rozwoju dzieci w Polsce. Pozyskano je z oficjalnych statystyk publicznych oraz badań prowadzonych przez różne organizacje.
 
Z raportu wynika, że w Polsce jest coraz więcej dzieci hospitalizowanych z powodu zaburzeń psychicznych. W 2016 r. aż 143 tys. dzieci miało problemy ze zdrowiem psychicznym. W ciągu kilku ostatnich lat wzrosła liczba prób samobójczych wśród najmłodszych. W 2016 r. odnotowano 475 przypadków targnięcia się dziecka na własne życie - 103 dzieci poniosło śmierć.
 
Według Renaty Szredzińskiej z zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, prawdopodobnie jedną z przyczyn złej kondycji psychicznej dzieci i młodzieży jest nasilający się stres, w tym stres szkolny. "Z ostatnich badań Health Behaviour in School-aged Children - prowadzonych wśród młodzieży w wieku 11-15 lat - wynika, że coraz większy odsetek dzieci uskarża się na nasilenie stresu szkolnego. Pogarsza się jakość rozmów w rodzinie. Mniej dzieci w ostatnim badaniu wskazywało na to, że łatwo im się rozmawia z mamą czy z tatą" - podkreśliła Szredzińska.
 
Przedstawicielka Fundacji dodała, że w ostatnich latach zmalała liczba przypadków przemocy wobec dzieci, chociaż cały czas - jak wynika z różnych danych - zjawisko to jest niedoszacowane.
 
Autorzy raportu rekomendują kilka działań: m.in. ułatwienia w godzenia ról zawodowych z rolami rodzicielskimi, prowadzenie szeroko zakrojonej profilaktyki krzywdzenia dzieci w Polsce, poprawę dostępności do specjalistycznej pomocy dla dzieci krzywdzonych oraz przygotowanie jednego dokumentu dotyczącego bezpieczeństwa dzieci.
"Zachęcamy do tego, by rozważyć model, jaki funkcjonuje np. w USA, gdzie jest system centrów, w których osoba pokrzywdzona może naleźć pomoc prawną, medyczną, psychologiczną i socjalną" - zaznaczyła Szredzińska.
 
Dodała, że w związku z nowelizacją prawa karnego zaostrzającą kary za ciężkie przestępstwa przeciw życiu, zdrowiu i wolności dzieci, która wchodzi w życie 13 lipca br., Fundacja stworzyła kampanię informacyjną. "Chodzi o to, żeby informować obywateli, że od 13 lipca wszyscy będziemy mieli obowiązek prawny - zagrożony sankcją karną, jeśli się z niego nie wywiążemy - informowania o przestępstwach dotyczących dzieci, zwłaszcza dotyczących wykorzystywania seksualnego dzieci" - wskazała Szredzińska.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego PAP via Deon - 05.07.2017 r.]
 
Zdjęcie: MorgueFile (hotblack) - FP
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag