Kanada: Zwyrodnienie stawów kwalifikuje do eutanazji

77-letnia kobieta cierpiąca na chorobę zwyrodnieniową stawów już wkrótce będzie mogła odebrać sobie życie z pomocą lekarza. Sąd w Toronto orzekł, że kobieta spełnia podstawowe kryteria kanadyjskiej ustawy o medycznie wspomaganym samobójstwie.
 
W zeszłym tygodniu sędzia Paul Perrell stwierdził, że "śmierć kobiety jest racjonalnie przewidywalna", co na mocy obowiązującej ustawy kwalifikuje kobietę do skorzystania z eutanazji.

Kanadyjskie prawo przewiduje, że osoby domagające się medycznej pomocy w samobójstwie muszą spełniać przynajmniej jeden z czterech warunków, do których należą: poważna i nieuleczalna choroba lub niepełnosprawność, nieodwracalny stan postępowania choroby, trudny do zniesienia ból fizyczny lub psychiczny.

Chociaż stanu kobiety nie można zdefiniować jako terminalny, to zdaniem sędziego „jest oczywiste, że nie będzie już długo żyła, z uwagi na zaawansowany wiek i pogarszające się zdrowie”.

Sędzia zauważył, że również lekarz kobiety uważa, iż jej śmierć jest „racjonalnie do przewidzenia”. Medyk zrezygnował jednak z zastosowania „swoich ustawowych uprawnień”. Nie pomógł jej w samobójstwie, ponieważ „obawiał się oskarżenia o zabójstwo pacjentki”.

[Tłumaczenie i opracowani własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego Fox News/ Health (J.Rosenblatt) – 28.06.2017 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (healthinfoguru) - FP
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.