USA: Nastolatki, seks i ciąża

Ponad połowa amerykańskich nastolatków podjęła współżycie płciowe przed ukończeniem 18 lat. Jednak liczba przypadków ciąży wśród nastoletnich dziewcząt oraz wskaźniki urodzeń przez nastoletnie matki znacznie spadły. Tu przyczyna jest oczywista – powszechne stosowanie antykoncepcji i środków kontroli urodzeń. Według danych opublikowanych w najnowszym raporcie Krajowego Centrum Statystyki Zdrowia (NCHS), w ciągu ostatniej dekady odnotowano 2,5-krotny spadek liczby ciąż u małoletnich.

Jak stwierdziła dr Joyce C. Abma z NCHS, specjalistka w zakresie demografii społecznej i współautorka raportu, wprawdzie poziom aktywności seksualnej nastolatków stopniowo spada, to jednak w tej malejącej populacji stosowanie środków antykoncepcyjnych stale wzrasta.
 
Z ankiety przeprowadzonej na reprezentatywnej próbie 4 tys. nastolatków wynika, że 55 proc. małoletnich podejmujących aktywność seksualną korzystało z antykoncepcji. Najczęściej używano prezerwatywy. Natomiast podczas pierwszego stosunku seksualnego „zabezpieczyło się” 80 proc. małoletnich.
 
Z danych wynika także, że korzystanie z antykoncepcji zmniejszyło liczbę rodzących nastolatek – z 62 na 1000 rodzących kobiet w 1991 r. do 22 na 1000 rodzących. Badaniem przeprowadzonym w latach 2011-2015 objęto grupę młodych ludzi w wieku od 15 do 19 lat.
 
Badanie pokazało, że wśród chłopców w wieku od 15 do 19 lat, odsetek aktywnych seksualnie spadł z 60 proc. w 1988 r. do 44 proc. obecnie. Natomiast w przypadku współżyjących dziewcząt zaobserwowano spadek z 51 proc. w 1988 r. do 42 proc. obecnie.
 
Wśród nastolatek podejmujących współżycie, 74 proc. miało swój pierwszy stosunek płciowy z kimś, kto miał status „stałego partnera”. W przypadków chłopców było to 51 proc.
 
20 proc. dziewcząt i prawie 40 proc. chłopców „pierwsze doświadczenie” miało z osobą, którą uważali "po prostu za przyjaciela" lub z którą "chodzili razem przez pewien czas”.
 
Około 2 proc. dziewcząt i 7 proc. chłopców zadeklarowało, że do pierwszego stosunku płciowego doszło z osobą, którą „właśnie poznali”.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego Fox News/ Health – 22.06.2017 r.; także: Reuters – 22.06.2017 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (taliesin) – FP
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.