Karmienie piersią zmniejsza ryzyko raka endometrium

Matki, które kiedykolwiek karmiły piersią swoje niemowlęta były o 11 proc. mniej narażone na wystąpienie raka endometrium w porównaniu z kobietami, które wprawdzie urodziły dzieci, ale z różnych przyczyn nie karmiły piersią.
 
Analiza 17 ostatnich badań sugeruje, że karmienie piersią przez jakikolwiek odcinek czasu zmniejsza ryzyko zachorowania na raka endometrium. Co więcej, u kobiet karmiących piersią przez rekomendowane sześć miesięcy i dłużej, ryzyko to spada jeszcze więcej.
 
"Rak macicy staje się coraz bardziej powszechny i musimy spróbować temu zapobiec" - powiedziała dr Susan Jordan z Instytutu Badań Medycznych QIMR Berghofer w Brisbane (Australia). "Im więcej kobiet wie, co mogą same zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, tym lepiej".
 
W raporcie opublikowanym w czasopiśmie „Obstetrics and Gynaecology” (położnictwo i ginekologia), naukowcy omówili dane epidemiologiczne dotyczące zachorowań na raka endometrium pozyskane z Australii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Chin oraz państw europejskich.
 
Badacze przejrzeli dane dotyczące stanu zdrowia około 26 tys. kobiet, które kiedykolwiek urodziły dziecko. Sprawdzali, czy dziecko było karmione piersią i jak długo. W tej grupie prawie 9 tys. kobiet w różnym czasie zachorowało na raka endometrium.
 
Po uwzględnieniu takich czynników ryzyka choroby nowotworowej narządu rozrodczego, jak wiek, rasa, wykształcenie, stosowanie pigułek antykoncepcyjnych, okres życia kobiety, liczba lat od ostatniej ciąży i wskaźnik masy ciała, korzyści ochronne karmienia piersią pozostały na wysokim poziomie.
 
Autorzy podkreślają, że nie można powiedzieć wprost, iż karmienie piersią chroni przed wystąpieniem raka endometrium. Natomiast jak najbardziej uprawnione jest stwierdzenie, że karmienie piersią obniża ryzyko, ponieważ wydzielanie estrogenu, który stymuluje rozwój raka, jest wtedy hamowane.
 
"Wprawdzie nasze badania same w sobie mogą nie przekonać kobiet do karmienia piersią, przyczyniają się jednak do poprawy ogólnego obrazu medycznych korzyści takiego karmienia" – powiedziała dr Susan Jordan.
 
[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego Fox News/ Health – 02.06.2017 r.; także: Reuters]
 
Zdjęcie: MorgueFile (andyk) – FP
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.