Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Próba lobbingu na rzecz surogacji

Pod koniec listopada br. w Paryżu odbyło się spotkanie Komisji Spraw Społecznych, Zdrowia i Zrównoważonego Rozwoju Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W porządku obrad znajdowało się sprawozdanie dotyczące surogacji, zatytułowane „Prawa człowieka i kwestie etyczne związane z macierzyństwem zastępczym”. Jeszcze przed wygłoszeniem wywołało ono wiele kontrowersji.
 
Co ciekawe, sprawozdanie miała przedstawić senator Petra De Sutter z Belgii, z zawodu lekarz ginekolog, kierująca oddziałem medycyny reprodukcyjnej w Szpitalu Uniwersyteckim w Gandawie. Ta klinika jest jednym z czterech belgijskich szpitali praktykujących „usługi macierzyństwa zastępczego”, mimo braku odpowiednich regulacji prawnych.
 
Bez wątpienia, z samego faktu promowania i legalizacji surogacji na poziomie europejskim, senator-sprawozdawca uzyskałaby bezpośrednie korzyści finansowe. Naruszenie przez Petrę De Sutter „Kodeksu etycznego członków Zgromadzenia Parlamentarnego” (art. 8) było więc ewidentne.
 
Oprócz konfliktu interesów sprawozdawcy, podjęcie prac nad raportem i rezolucja końcowa byłyby próbą podważenia dotychczasowego stanowiska UE w tej sprawie. W 2011 r. na forum Parlamentu Europejskiego dyskutowano już kwestie dopuszczalności surogacji.
 
Przyjęto wówczas rezolucję, która określa surogację jako zjawisko negatywne i szkodliwe społecznie oraz wzywa państwa członkowskie do uznania jej za „poważny problem, wykorzystujący i uprzedmiotawiający ciało kobiety, w tym jej narządy rozrodcze”. Co więcej, surogacja oznacza nie tylko wykorzystanie ciała kobiety, ale także potraktowanie dziecka jako przedmiotu transakcji.
 
Wobec powyższego zadecydowano o przeniesieniu pierwszego czytania raportu i prac nad nową rezolucją na obrady plenarne Zgromadzenia Parlamentarnego RE, które odbędą się w styczniu 2016 r. w Strasburgu. W styczniowej debacie weźmie udział delegacja posłów z Sejmu RP.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego: Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris – 27.11.2015 r.]
 
Zdjęcie: Wikipedia (spacepleb). Licencja CC BY 2.0: www.flickr.com/photos/spacepleb/391612461/

Materiał źródłowy (w języku angielskim): "Surrogacy Report"

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag