Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Bliźnięta nie mają łatwo

Prawie 20 proc. dzieci urodzonych w Afryce Subsaharyjskiej z ciąży bliźniaczych, umiera przed swoimi piątymi urodzinami. Wyniki najnowszych badań społeczno-demograficznych opublikowało brytyjskie czasopismo „Lancet”. To pierwsza analiza umieralności bliźniąt w tym rejonie świata.
 
Według raportu, na całym świecie poprawa wskaźnika przeżywalności bliźniąt jest daleko niższa niż dzieci z porodów pojedynczych. W latach 1995-2014 umieralność dzieci do lat pięciu w przypadku porodów pojedynczych zmniejszyła się o połowę, a w przypadku bliźniąt - tylko o jedną trzecią.
 
Ciąża i poród bliźniaczy podnoszą ryzyko wystąpienia powikłań położniczych - bez względu na kraj, w którym mieszka matka. Najczęściej istnieje zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu i niskiej wagi urodzeniowej dzieci.
 
Badacze podkreślają, że w Afryce Subsaharyjskiej wiele złego dzieje się z powodu słabej opieki nad matką i noworodkiem. Ponadto wiele matek rodzi swoje dzieci w domu, w trudnych warunkach sanitarno-higienicznych. W tym rejonie świata 137 za 1000 bliźniąt umiera przed ukończeniem pierwszego roku życia, a 213 bliźniąt na 1000 umiera przed swoimi piątymi urodzinami.
 
Dla porównania, na przykład w Finlandii, gdzie opieka położnicza jest na najwyższym światowym poziomie, na każde 1000 bliźniąt przed pierwszymi urodzinami umiera „tylko” 11 dzieci.
 
Naukowcy wzywają do organizowania w Afryce lepszej służby zdrowia, aby pomóc bardziej wrażliwym dzieciom, jakimi są bliźnięta. Współautor projektu badawczego, prof. Christiaan Monden z Oxford University, rekomenduje możliwie wczesne objęcie kobiet w ciąży opieką lekarską, rozpoznanie ciąży bliźniaczej i skierowanie matki do odbycia porodu w szpitalu.
 
Problem w tym, że w ubogich krajach funkcjonują najsłabsze systemy opieki zdrowotnej na świecie. Ponadto, wiele młodych rodzin żyje w znacznej odległości od jakichkolwiek ośrodków medycznych. Bieda jest przyczyną tego, że nie mogą sobie pozwolić na dojazd do najbliższej placówki położniczej. Nie stać ich także na opłacenie opieki medycznej, której potrzebują.
 
Prof. Moden ma świadomość trudnej sytuacji: „Tak, wiem… To bardzo proste powiedzieć ‘matki powinny rodzić w porządnym szpitalu’, ale to wciąż nie jest opcja dla wszystkich”.
 
[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu internetowego BBC News/ Health (Tulip Mazumdar) – 01.06.2017 r.]
 
Zdjęcie: MorgueFile (juditu) - FP
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag