Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Polska: 1 mln dzieci nie otrzymuje alimentów

Tuż przed Dniem Dziecka weszły w życie nowe regulacje w sprawie egzekwowania alimentów. Nie dostaje ich ok. 1 mln dzieci. W Krajowym Rejestrze Długów zarejestrowanych jest 185,5 tys. dłużników alimentacyjnych, a komornicy prowadzą rocznie blisko 650 tys. spraw o świadczenia względem dzieci. W marcu br. Sejm przyjął nowelizację Kodeksu karnego, która ma pomóc w efektywniejszym egzekwowaniu zasądzonych należności.
 
Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik poinformował, że skuteczność egzekucji komorniczych w Polsce wynosi 20 proc. Tylko 29 proc. osób odbywa karę za uchylanie się od obowiązku płacenia tych zobowiązań. Zaległości alimentacyjne wynoszą 11 mld złotych.
 
Zgodnie z nowelizacją, osobie, której łączna wysokość zaległości alimentacyjnych wyniesie "równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych" - najczęściej miesięcznych, będzie grozić do roku pozbawienia wolności.
 
Właśnie takie "obiektywne kryterium" określania zaległości alimentacyjnych zwiększy skuteczność prawa. Dotychczasowy przepis mówiący o "uporczywym uchylaniu się" od alimentacyjnego obowiązku, stwarzał trudności interpretacyjne i utrudnia karanie.

Po zmianie dłużnicy alimentacyjni będą mieli możliwość uniknięcia kary, jeśli dobrowolnie wyrównają zaległości. Nie będzie podlegał karze sprawca uchylający się od wykonywania obowiązku alimentacyjnego, jeśli "nie później niż przed upływem 30 dni od daty pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego uiścił w całości zaległe alimenty".
 
Tzw. alimenciarze będą odbywali karę w systemie dozoru elektronicznego (SDE). Forma „z elektroniczną bransoletą” pozwala na nieuchronne ukaranie skazanego i daje możliwość spłacenia długu wobec dzieci. Skazany z wyrokiem, zamiast trafić do więzienia, pozostanie w miejscu zamieszkania. Sąd ustali dla niego harmonogram dnia, uwzględniając pracę (godzinowo i zmianowo), obowiązki rodzinne (np. odbieranie dzieci ze szkoły) itd.
 
Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że sankcja karna nie będzie dotyczyła sytuacji, w których obiektywnie i ponad wszelką wątpliwość, rodzic nie jest w stanie spełnić obowiązku alimentacyjnego. W takich przypadkach dzieci otrzymają świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego PAP via Deon - 31.05.2017 r.; także „Rzeczpospolita” – 30.05.2017 r.]
 
Zdjęcie: MorgueFile (stormwire) - FP
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag