Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Dym papierosowy uszkadza wątrobę poczętego dziecka!

Jeśli brzemienna matka pali papierosy, poważnie naraża swoje poczęte dziecko na uszkodzenie wątroby. Wyniki najnowszych badań – prowadzonych na trzech szkockich uniwersytetach: w Aberdeen, Edynburgu i Glasgow - nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Co gorsza, koktajl substancji chemicznych docierających do rozwijającego się płodu jest znacznie bardziej toksyczny, niż to wynika z sumy działania pojedynczych jego składników.
 
Zespół naukowców specjalizujących się w medycynie regeneracyjnej odkrył również, że chemikalia z papierosów inaczej wpływają na komórki wątroby płodów płci męskiej, a inaczej na płody płci żeńskiej. Tkanka wątroby chłopców wykazywała bliznowacenie narządu, a tkanka wątroby dziewczynek - uszkodzenie metabolizmu komórek.
 
Podczas badań wykorzystano pluripotencjalne komórki macierzyste, czyli komórki, które mają zdolność do przekształcania się w inne typy komórek. Materiał biologiczny poddany został jednoczesnemu działaniu substancji, które przenikają do poczętego dziecka, gdy jego matka wdycha dym papierosowy.
 
Jak powiedział dr David Hay z Centre for Regenerative Medicine, badacze zrozumieli wreszcie „komórkowy efekt” oddziaływanie papierosów na poczęte dziecko.
 
Wątroba to bardzo ważny narząd. Jest niezbędna do oczyszczaniu organizmu z toksycznych substancji i odgrywa istotną rolę w regulacji metabolizmu. Wątroba ma duże zdolności regeneracyjne. Jednak uszkodzenia w czasie życia płodowego mogą doprowadzić do zaburzeń w regeneracji, a w konsekwencji – do utraty funkcji narządu. Całkowita niewydolność wątroby oznacza śmierć.
 
Artykuł, w którym omówiono projekt badawczy oraz jego wyniki, został opublikowany w czasopiśmie „Archives of Toxicology”.
 
[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu internetowego BBC News/ Health – 29.05.2017 r.]
 
Zdjęcie: MorgueFile (DodgertonSkillhause) - FP
 
Materiał źródłowy:
B. Lucendo-Villarin, P. Filis, M.J. Swortwood, David C. Hay i in., “Modelling foetal exposure to maternal smoking using hepatoblasts from pluripotent stem cells”, w: “Archives of Toxicology” (2017). doi:10.1007/s00204-017-1983-0
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag