Płock: Pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzeniem

Pochówek dzieci, które zmarły przed narodzeniem, odbył się 25 maja na zabytkowym cmentarzu przy ul. Kobylińskiego w Płocku. Pochowane zostały prochy 27 dzieci, które matki poroniły we wczesnej ciąży w płockich szpitalach.

W intencji zmarłych dzieci oraz ich rodziców odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. dr Wojciech Kućko, diecezjalny duszpasterz rodzin. Celebrans podkreślił w wygłoszonym kazaniu, że odprowadzane na cmentarz dzieci zostały stworzone dzięki miłości Boga i rodziców. Prosił, aby modlitwą rodziców stał się Psalm 139 "Panie, przenikasz i znasz mnie". Wszystkich zebranych zachęcał do dziękczynienia Bogu za dar stworzenia tych dzieci. Prosił również o solidarność z tymi, którzy cierpią po stracie dzieci.

Po liturgii jej uczestnicy udali się procesyjne na cmentarz. Na początku konduktu niesiono krzyż i urnę ze skremowanymi szczątkami dzieci z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i Szpitala Świętej Trójcy. Urna została złożona do grobowca, zgodnie z obrzędem pogrzebu.

Był to piąty w Płocku zbiorowy pochówek dzieci zmarłych przed narodzeniem. Odbywają się one najczęściej w okolicach Dnia Matki lub Dnia Dziecka. Pogrzeb zorganizował wydział ds. rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej, przy współpracy z parafią św. Bartłomieja w Płocku. W jego organizację włączył się także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płocku.
 
Pomnik-Grób Dzieci Zmarłych przed Narodzeniem w Płocku powstał w 2013 roku, z inicjatywy biskupa płockiego Piotra Libery i prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. Grób ten jest także miejscem, przy którym rodzice mogą modlić się za swoje zmarłe potomstwo.
 
Na terenie diecezji płockiej istnieje obecnie 7 pomników - grobowców ze szczątkami dzieci zmarłych przed narodzeniem. Poza tym, na 5 cmentarzach powstały miejsca pamięci o takich dzieciach.
 
Warto wspomnieć, że mieszkańcy Płocka otrzymali broszurę "Krok po kroku", w której zawarte są wskazówki, jak się zachowac i co robić, jeśli dojdzie do śmierci dziecka przed narodzeniem.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego eKAI - 26.05.2017 r.]
 
Zdjęcie: MorgueFile (bosela) - FP
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.