Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Belgia: O eutanazji przeprowadzanej w katolickich szpitalach

W pięciu szpitalach psychiatrycznych prowadzonych na terenie Belgii przez kongregację Braci Miłosierdzia przyjęto możliwość eutanazji pacjentów. Decyzję zarządu tych ośrodków skrytykowali biskupi Belgii oraz przełożony generalny zgromadzenia. Zakonnicy uchylają się od odpowiedzialności i tłumaczą, że większość członków zarządu to osoby świeckie.
 
Konferencja Episkopatu Belgii zareagowała natychmiast: "Nie możemy zgodzić się na to, że eutanazja jest wykonywana na pacjentach szpitali psychiatrycznych".  W swoim oświadczeniu biskupi przyznali, że cierpienie psychiczne bywa ogromne i człowiek może być wskutek tego zdesperowany. Ale właśnie w tej sytuacji nie wolno go porzucić. Właściwa pomoc polega na opiece paliatywnej wobec osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, które sprzeciwiają się jakiejkolwiek terapii.
 
Kuria generalna Braci Miłosierdzia domaga się od członków belgijskiej prowincji, by wycofali się ze zgody na przeprowadzenie eutanazji w swych placówkach. Przełożony generalny zgromadzenia br. dr René Stockman FC podkreślił, że taka sytuacja jest niedopuszczalna. Jest to bowiem całkowicie sprzeczne z charyzmatem miłosierdzia i duchowością wincentyńską (tzn. św. Wincentego à Paulo), która była inspiracją dla założyciela zgromadzenia. Przełożony z ubolewaniem stwierdził, że spowodowano ogromne zgorszenie.
 
”Katolickie ośrodki dawały bowiem zawsze jednoznaczne świadectwo ochrony życia, a teraz publicznie się z tego wycofały” - stwierdził br. Stockman. Przyznał, że na braci zawsze była wywierana silna presja, ale nie oznacza to, że należało kapitulować. „Sekularyzacja zatruwa nasze zgromadzenie w tym kraju” – przyznał  przełożony, który sam jest Belgiem i specjalistą (z doktoratem) w zakresie pielęgniarstwa psychiatrycznego.
 
Przełożony generalny powiedział również, że był zaskoczony postawą biskupa Antwerpii, który próbował usprawiedliwić decyzję belgijskich zakonników i tym samym, jak stwierdził generał Braci Miłosierdzia, zgadzał się na eutanazję. „Biskup nie może się wypowiadać w ten sposób” – podkreślił br. Stockman.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego Radio Watykańskie - 23.05.2017 r.]
 
Zdjęcie: Wikipedia (Demeester – praca własna) - CC BY-SA 3.0.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag