Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

O duszpasterstwie małżeństw i rodzin - nowy dokument KEP

Dyskusja nad wytycznymi KEP na temat duszpasterstwa małżeństw i rodzin była jednym z głównych tematów obrad Rady Stałej Episkopatu na Jasnej Górze. Dokument będzie składać się z trzech części poświęconych kolejno: przygotowaniu do małżeństwa, duszpasterstwu rodzin oraz związkom niesakramentalnym.
 
W odniesieniu do procesu przygotowania do małżeństwa bp Jan Wątroba - przewodniczący Rady ds. Rodziny - przypomniał, że przygotowań do sakramentu małżeństwa nie można sprowadzać do jednego weekendowego spotkania. Szczegółowe wskazania na ten temat będą jednym z wątków pierwszego rozdziału dokumentu.
 
Rozdział drugi będzie dotyczył towarzyszenia młodym małżeństwom, zwłaszcza w pierwszych latach po ślubie, na co zwrócił uwagę papież Franciszek w adhortacji "Amoris laetitia".
 
"Wielką rolę mają tu do odegrania małżeństwa nieco starsze stażem, bo mogłyby one pomóc zawłaszcza w momentach kryzysowych, ale także prewencyjnie" - ocenił bp Wątroba. Wyraził nadzieję, że pary takie uda się mocniej włączyć w duszpasterstwo małżeństw.
 
Trzeci rozdział dotyczyć będzie związków określanych jako nieregularne. "Chodzi tu także o osoby porzucone" – doprecyzował bp Wątroba. Ujawnił, że ta właśnie grupa zostanie w dokumencie wyróżniona w sposób specjalny. Chodzi o osoby, które zostały pozostawione przez współmałżonka bez swojej winy. Bp Watroba przyznał, że niektórzy mogą odnieść wrażenie, iż Kościół zapomina o tych, którzy zostali porzuceni, skrzywdzeni i są osamotnieni. Trzeba więc uwzględnić różne sytuacje, gdy chodzi o związki niesakramentalne, także różną odpowiedzialność poszczególnych osób.
 
Najwięcej miejsca w tym rozdziale poświęcone zostanie działaniu, które Franciszek określa jako "towarzyszenie, rozeznawanie, włączanie". Jak wyjaśnił bp Wątroba, praktyka duszpasterska Kościoła musi być w tym punkcie przeorganizowana, aby wobec takich osób objawić miłość i troskę właśnie poprzez towarzyszenie im w trudnych sytuacjach, rozeznawanie aktualnej sytuacji i jej przyczyn oraz wskazywanie dróg wyjścia.
 
Biskup podkreślił, że odnośnie do możliwości przyjmowania Komunii św. przez takie osoby, w doktrynie Kościoła nic się nie zmieniło. Warunkiem jest stan łaski uświęcającej.
 
Natomiast „rozeznawanie” może pomóc w upewnieniu się czy pierwszy związek sakramentalny był zawarty ważnie, czy też w momencie jego zawierania zaistniała poważna przeszkoda, sprawiająca, że od początku tamten pierwszy związek nie zaistniał jako sakrament.
 
Obecnie trwają prace nad ostateczną redakcją dokumentu. Jest on konsultowany w gronie teologów i moralistów. W połowie maja projekt dokumentu będzie dyskutowany na ogólnopolskim spotkaniu diecezjalnych duszpasterzy rodzin i doradców życia rodzinnego. Następnie otrzymają go biskupi, którzy przedyskutują jego treść na czerwcowym zebraniu plenarnym KEP w Zakopanem.
 
Dokument będzie liczył kilkadziesiąt stron, a więc znacznie mniej niż wydane w 2003 r. Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin, które zresztą nie traci nic ze swej aktualności. "Novum, które musi wybrzmieć w Wytycznych dotyczy praktyki, a nie doktryny" – stwierdził przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego: eKAI - 02.05.2017 r.]
 
Zdjęcie: MorgueFile (kayrie) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag