Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Ciąża a zła dieta

Dieta w ciąży ma niebagatelny wpływ na zdrowie poczętego dziecka i jego mamy. Kobieta brzemienna powinna szczególnie uważać na to, co i kiedy je. Powinna odżywiać się w sposób zróżnicowany, urozmaicony, regularny… Tymczasem, większość kobiet w okresie prekoncepcyjnym oraz w pierwszych tygodniach ciąży odżywia się nieprawidłowo. Zła dieta może zwiększyć ryzyko powikłań w ciąży, takich jak nadmierne zwiększenie masy ciała, wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia wzrostu płodu i przedwczesny poród.
 
Jak wykazały badania naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu (USA), w okresie tuż przed poczęciem dziecka, kobiety pozyskiwały około jednej trzeciej energii z tak zwanych pustych kalorii, pochodzących z artykułów spożywczych bogatych w cukier i tłuszcze zwierzęce oraz z alkoholu. Źródłem energii dla mam były: ciasta i ciasteczka, makarony, pieczywo, napoje gazowane, piwo, wino i napoje spirytusowe.
 
Badacze przeanalizowali zachowania dietetyczne ponad 7,5 tys. kobiet będących we wczesnej ciąży - od 6. do 14. tygodnia. Respondentki poproszono o scharakteryzowanie sposobu odżywiania przed zajściem w ciążę, a następnie panie skrupulatnie prowadziły „dziennik dietetyczny” przez trzy miesiące po poczęciu dziecka. Wyniki badań omówiono w marcowym numerze czasopisma "Journal of Academy of Nutrition and Dietetics". Okazało się, że jakość diety okołokoncepcyjnej ma duże znaczenie dla zdrowia matki i dziecka oraz optymalizacji przebiegu ciąży.
 
Kobiety planujące ciążę powinny rozpocząć stosowanie zdrowej dietę przynajmniej trzy miesiące przed poczęciem dziecka i utrzymywać ją na wysokim poziomie w okresie całej ciąży. Należy unikać alkoholu, napojów gazowanych i potraw słonych. Zalecane jest spożywanie warzyw, owoców, ziaren, pieczywa z pełnego przemiału, chudego białka i produktów niskotłuszczowych.
 
"Prawidłowe ciśnienie krwi i prawidłowy poziom cukru we krwi – to ważne czynniki dla zachowania zdrowia matek i dzieci. Wczesny okres ciąży jest tu szczególnie krytyczny" – podkreśliła dr Emily Oken z Uniwersytetu Harvarda w Bostonie.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego Reuters via Fox News/ Health – 22.03.2017 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (Regita25 ) – FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag