Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

On chce umrzeć, ona nie

Sądowej zgody na śmierć domaga się 54-letni Brytyjczyk, u którego w 2014 r. lekarze zdiagnozowali zanik wieloukładowy (MSA). To rzadka choroba zwyrodnieniowa ośrodkowego układu nerwowego. Jej obraz kliniczny zależy od lokalizacji i nasilenia uszkodzenia.
 
Czas przeżycia od wystąpienia pierwszych objawów może wynosić od jednego roku do 18 lat (średnio 9,3 lata). W najbardziej zaawansowanym stadium pacjent jest unieruchomiony. Bezpośrednia przyczyna zgonu to najczęściej zachłystowe zapalenie płuc.
 
Mężczyzna usiłuje uzyskać w Sądzie Najwyższym „prawo do śmierci”. Nie tylko dla siebie, ale również dla innych pacjentów cierpiących na choroby nieuleczalne, którzy mają przed sobą jeszcze wiele lat życia.
 
Mężczyzna, którego personalia nie zostały ujawnione, powiedział dziennikarzom BBC: "Nie mogę chodzić ani pisać. Nie mogę wyraźnie mówić. I to ma wpływ na stan mojego umysłu. (…) Nie mogę wstać z łóżka bez pomocy innych. Za dwa, trzy miesiące, będzie jeszcze gorzej".
 
Mężczyzna już teraz potrzebuje opieki oraz znacznej pomocy w osobistych czynnościach. Jego życie toczy się w łóżku. Nie jest samotny, ma rodzinę, dorosłe dzieci.
 
"Nie wiem, ile to jeszcze potrwa. Może 10 lat, może ponad 15 lat" – wyjaśniał dziennikarzom. "Uwierz mi, nawet trzy lata to i tak dużo. Każdego dnia chcę umrzeć. Rankiem, gdy się budzę ... budzę się, myśląc: ‘proszę [niech to będzie] ostatni raz’...”.
 
Adwokat mężczyzny chce „wygrać” w sądzie „prawo do śmierci” dla wszystkich osób, które cierpią na postępujące nieuleczalne choroby. Domaga się legalizacji samobójstwa wspomaganego dla dotkniętych stwardnieniem zanikowym bocznym, stwardnieniem rozsianym, zespołem zamknięcia (locked-in syndrome).
 
Zupełnie inne podejście do problemu ma baronessa Jane S. Campbell, która od 57 lat choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Ona walczy o życie – swoje i innych. Założyła „Not Dead Yet” – ugrupowanie, które sprzeciwia się legalizacji samobójstwa wspomaganego i eutanazji jako śmiertelnych form dyskryminacji chorych, starych i niepełnosprawnych.
 
"Musimy walczyć o życie, prawo do śmierci byłoby [dla nas] przerażającym ciężarem. Niepełnosprawni chcą być docenieni przez społeczeństwo i będą postrzegać każdą zmianę w prawnej ochronie życia jako realne zagrożenie" – powiedziała kobieta, która przez całe życie porusza się na wózku, w nocy oddycha wspomagana przez respirator i jest całkowicie zależna od pomocy innych.
 
[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego BBC News/ Health – 27.03.2017 r.]
 
Zdjęcie: Wikipedia - Public Domain - https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=543165

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag