Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Pigułka "dzień po" - tylko na receptę?

Sejmowa komisja zdrowia rozpatrzy w czwartek, 6 kwietnia br., projekt przewidujący, że tzw. pigułka "dzień po" (antykoncepcja awaryjna) będzie sprzedawana wyłącznie na receptę. Zmianę przepisów o dostępie do leków z grupy „hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego” przygotowało Ministerstwo Zdrowia w ramach nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. W lutym br. rząd przyjął ten projekt.
 
Środowisko zwolenników aborcji i antykoncepcji sprzeciwia się regulacji przewidującej, że bez okazania stosownej recepty nie będzie już można kupić pigułki ellaOne. Od 2015 r. na własne życzenie mogły ją kupić osoby powyżej 15. roku życia.
 
Nowelizację przepisów Ministerstwo Zdrowia uzasadnia względami medycznymi. "Wydawanie leku na receptę to procedura, która ma na celu zapewnienie pacjentom maksymalnego bezpieczeństwa farmakoterapii. Tymczasem obecnie już bardzo młode osoby (nawet po 15. roku życia) mogą bez kontroli lekarskiej kupić i stosować ten środek" - przekonywało MZ.
 
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przypomniał, że pigułka "dzień po" ma działanie wczesnoporonne. Powiedział, że jako lekarz nie przepisałby jej nawet kobiecie, która została zgwałcona - skorzystałby w tej sytuacji z klauzuli sumienia.
 
ellaOne to preparat farmaceutyczny, przeznaczony do zastosowania przez kobietę do 120 godzin (5 dni) po stosunku płciowym, w celu niedopuszczenia do urodzenia dziecka. Substancją czynną jest duża dawka octanu uliprystalu. Jego działanie zależy od fazy cyklu, w której znajduje się kobieta przyjmująca pigułkę.
 
Jeżeli u kobiety nie doszło do jajeczkowania, uliprystal może je opóźnić lub powstrzymać. Natomiast zastosowany po jajeczkowaniu i po zapłodnieniu, doprowadzi do śmierci zarodka - błona śluzowa macicy nie będzie odpowiednio przygotowana do przyjęcia poczętego dziecka.
 
Czy ellaOne jest środkiem antykoncepcyjnym? To zależy od fazy cyklu miesiączkowego. Przyjęta po zapłodnieniu nie działa antykoncepcyjnie, ale embriotoksycznie i wczesnoporonnie.
 
Tymczasem, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar skierował do ministra Radziwiłła pismo, w którym stwierdził, że wymóg okazania recepty na antykoncepcję awaryjną może uniemożliwić skorzystanie z niej dużemu gronu pacjentek. Ponadto, w jego opinii preparat ellaOne nie ma charakteru wczesnoporonnego, a jedynie antykoncepcyjny. Bodnar uważa, że o działaniu wczesnoporonnym można mówić tylko w przypadku, gdy lek „powoduje usunięcie ciąży, tj. prowadzi do unicestwienia implantowanego w macicy embrionu”.
 
Przeciwna ograniczaniu dostępu do ellaOne jest również Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Jej przedstawicielki przekonują, że pigułka nie jest nadużywana przez nastolatki.
 
Głos w sprawie zabrał również abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych, który z wykształcenia jest lekarzem. Jego zdaniem pigułki "dzień po" powinny być na receptę, dlatego że "bardzo głęboko modyfikują fizjologię człowieka".
 
Abp Hoser dodał, że pigułka ma również mechanizm poronny, a mówienie, że go nie posiada, to "zakłamywanie rzeczywistości". "Nie byłaby antykoncepcją awaryjną, gdyby nie była jednocześnie poronną, bo to się pobiera już post coitum" - powiedział.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego PAP via Deon - 05.04.2017 r.]
 
Zdjęcie: MorgueFile (xandert) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag