Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

KEP: Odnowiony program duszpasterstwa rodzin

Kościół w Polsce odnawia program duszpasterstwa rodzin. Nowy dokument powstaje w oparciu o synody poświęcone rodzinie i adhortację Franciszka "Amoris laetitia". Jak poinformował bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, dokument będzie swego rodzaju vademecum dla duszpasterzy i wiernych. Zostanie wydany prawdopodobnie jeszcze w tym roku.
 
W Warszawie obraduje Konferencja Episkopatu Polski. Zapowiadając spotkanie, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki powiedział, że biskupi chcą wskazać główne linie duszpasterskie w kwestii przygotowania do małżeństwa, towarzyszenia małżonkom i rodzinom oraz osobom rozwiedzionym.
 
Z kolei bp Artur Miziński przypomniał, że papież Franciszek wytyczył w 'Amoris laetitia' kierunek duszpasterstwa rodzin, na różnych etapach jej funkcjonowania i w różnych jej sytuacjach, także tych trudnych. Adhortacja mówi zarówno o przygotowaniu do małżeństwa, małżeństwie sakramentalnym, parach, które przeżywają swoje trudności i kryzysy a także o takich, których małżeństwo się rozpadło oraz tych, wobec których orzeczono, że małżeństwo zostało nieważnie zawarte.
 
Papież Franciszek położył nacisk na towarzyszenie, bycie z tymi, którzy po rozpadzie sakramentalnego związku małżeńskiego żyją w ponownych związkach, tym razem niesakramentalnych. Chodzi o ich obecność w Kościele i możliwości zaangażowania się w życie Kościoła. Szczególnie ważne jest towarzyszenie tym osobom po to, by wciąż troszczyły się one o własne życie religijne – nawet, jeśli nie może to być życie w pełni sakramentalne - oraz o chrześcijańskie wychowanie dzieci zrodzonych w takich związkach. Ważne jest również zaangażowanie par niesakramentalnych w życie parafii.
 
W powstającym dokumencie, adhortacja papieża Franciszka zostanie "przełożona" na konkretne zagadnienia, tematy, formy duszpasterstwa i będzie poradnikiem dla duszpasterzy oraz narzeczonych, małżonków i osób żyjących w związkach niesakramentalnych.
 
Biskupi są zdeterminowani, aby dokument powstał do końca bieżącego roku, bo „(…) czas płynie nieubłaganie, a duszpasterze mają coraz więcej pytań także od osób, które odwołują się do 'Amoris laetitia' oczekując konkretnej posługi duszpasterskiej".
 
Po zakończeniu obrad wydany zostanie komunikat.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego eKAI –  10.03.2017 r.]
 
Zdjęcie: MorgueFile (jcmunt faustlawmarketing) - FP
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag