Musimy zastanowić się nad sensem choroby

„Niezależnie od tego, czy jesteśmy chorzy, czy zdrowi, musimy zastanowić się nad sensem choroby” i przemyśleć sytuację „w jakiej możemy się znaleźć pod koniec naszego życia” – napisał szwajcarski biskup Marian Eleganti OSB. W pierwszą niedzielę marca Szwajcarzy obchodzili ekumeniczny Dzień Chorego.

Starzenie się, które powoduje spadek możliwości intelektualnych, a niekiedy ich całkowitą utratę, nie jest jednoznaczne z utraceniem godności. Niestety, nie wszyscy tak uważają. Bp Eleganti przywołał tu przykład Guntera Sachsa. Ten znany niemiecki fotograf-dokumentalista mieszkający w Szwajcarii, popełnił samobójstwo z powodu „beznadziejnej choroby A.”, co odczytywano jako chorobę Alzheimera. Sachs uważał, że choroba pozbawiła go godności. W liście pożegnalnym napisał, że „utrata kontroli umysłu nad życiem jest pozbawioną godności kondycją, której postanowiłem się zdecydowanie przeciwstawić”.

Tymczasem „każdy człowiek ma swoją godność i to szczególnie, gdy jest słaby. Jeśli już, to raczej my, ludzie, czasem jej naszym braciom odmawiamy” – zaznaczył bp Eleganti.

Hierarcha ze smutkiem skonstatował, że rośnie liczba samobójstw wśród osób starszych. Pośrednio przyczynia się do tego społeczeństwo, które legitymizuje samobójstwo jako usprawiedliwione dążenie do zachowania autonomii. Chrześcijanie jednak – podkreślił szwajcarski biskup – widzą w życiu czas próby przygotowujący na spotkanie z Bogiem.

[Na podstawie serwisu informacyjnego: Radio Watykańskie – 09.03.2017 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (beglib) – 2017 r.
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.