Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

„Sztuczne embriony" powstały w brytyjskim laboratorium

Naukowcy wytworzyli "sztuczne embriony". Po raz pierwszy na świecie. Eksperymenty prowadzono z wykorzystaniem embrionalnych komórek macierzystych pobranych z zarodków myszy. W perspektywie – ludzkie „sztuczne embriony”. Zespół naukowców z Uniwersytetu Cambridge (Wielka Brytania) za pomocą dwóch typów komórek macierzystych i trójwymiarowego rusztowania, wytworzył biostrukturę podobną do naturalnego embrionu myszy.
 
Eksperyment powtarzano wielokrotnie, ponieważ pierwsze próby nie powiodły się. Wczesny rozwój zarodka wymagał obecności różnych komórek pozostających ze sobą w ścisłej interakcji.
 
Członkowie zespołu doświadczalnego wyrazili przekonanie, że ich kontrowersyjny sukces przyczyni się do „poprawy leczenia bezpłodności”. Chodzi przede wszystkim o poprawę skuteczności sztucznego zapłodnienia. Eksperyment otwiera bowiem drogę do – jak to określono – użytecznego wglądu we wczesne stadia rozwoju embrionu.
 
Wkrótce po zapłodnieniu powstały organizm zaczyna się dzielić, rozpoczynając embrionalny okres swojego życia. W ciągu tygodnia embrion przechodzi kolejne stadia rozwoju, w czasie których powstają komórki określane jako embrionalne komórki macierzyste. Mają one jednocześnie dwie zdolności: możliwość nieograniczonej liczby podziałów oraz możliwość różnicowania się w komórki innych typów. Komórki macierzyste formują strukturę zwaną blastocystą. Na tym etapie dochodzi do bezpośredniego kontaktu ze śluzówką macicy i następuje proces implantacji.

Zespół z Cambridge wytworzył sztuczny embrion za pomocą embrionalnych komórek macierzystych oraz komórek trofoblastu, które biorą udział w powstawaniu łożyska. Eksperyment został opisany w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Science”.

Kierująca zespołem badawczym embriolog - prof. Magdalena Żernicka-Goetz - powiedziała: „Wiedzieliśmy, że interakcje między różnymi typami komórek macierzystych są niezwykle ważne dla rozwoju embrionu, ale nasze doświadczenia pokazały, że jest to prawdziwe partnerstwo - komórki te naprawdę kierują jedne drugimi”.

Naukowcy przyznali, że mało prawdopodobne jest, aby ich sztuczny embrion rozwinął się w zdrowy płód. Do tego potrzebne są komórki macierzyste, które utworzą pęcherzyk żółtkowy. Jego zawartość jest materiałem budulcowym i odżywczym rozwijającego się embrionu.

Naukowcy zyskali już doświadczenie w wytwarzaniu i hodowli sztucznego embrionu myszy. Teraz chcą zastosować tę samą technikę do wytworzenia ludzkiego embrionu.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego BBC News/ Health (Matthew Hill) – 03.03.2017 r.]
 
Zdjęcie: Wikipedia (Ekem) - przeniesiono z en.wikipedia, domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3447851
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag