Finlandia: „Małżeństwa” jednopłciowe już legalne

Fińscy deputowani zalegalizowali „małżeństwa” jednopłciowe. Ostatnia próba uchylenia kontrowersyjnych przepisów została odrzucona. Przeciwnicy związków jednopłciowych doprowadzili do poddania pod głosowanie inicjatywy obywatelskiej, której celem było zablokowanie ustawy przyjętej w 2014 roku. Zrównuje ona pod względem prawnym związki jednopłciowe z małżeństwami heteroseksualnymi. Odtąd homo-partnerzy będą mieli prawo do noszenia wspólnego nazwiska oraz adopcji dzieci.

Wiele wysiłku, by cofnąć ustawę podjęła konserwatywna Partia Finów (PS), która weszła do rządu w 2015 roku. Jej deputowani w obronie małżeństwa między mężczyzną a kobietą, zebrali ponad 50 tys. podpisów wymaganych do tego, by Eduskunta (parlament) debatował nad sprawą.
 
W piątek (17 lutego) przeprowadzono debatę i głosowanie. Za odrzuceniem obywatelskiej propozycji zniesienia ustawy było 120 deputowanych, 48 było przeciw. W związku z tym nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 marca br., tak jak to było przewidziane.
 
Zwolennicy „małżeństw” jednopłciowych oskarżyli konserwatystów o próbę schlebiania swojemu elektoratowi przed kwietniowymi wyborami samorządowymi i o marnowanie czasu parlamentu.
 
Finlandia od 2002 r. umożliwiała rejestrację związków partnerskich, ale prawo nie zezwalało na „małżeństwa” jednopłciowe.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego: PAP via Deon - 17.02.2017 r.]
 
Zdjęcie: MorfueFile (mensatic) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.