Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Człowiek nie może być GMO

 „Człowiek nie może być organizmem genetycznie modyfikowanym – GMO” – stanowczo podkreśla przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych KEP abp Henryk Hoser. Odpowiednia ochrona prawna ludzkiego genomu jest niezbędna.
 
W Warszawie obradował Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych przy Konferencji Episkopatu Polski. Zespół monitoruje procesy legislacyjne i wyraża opinię Kościoła na tematy biotyczne. Na ostatnim posiedzeniu dyskutowano o zagrożeniach związanych z nadużyciami w zakresie inżynierii genetycznej. Poruszono także problematykę niepłodności małżeńskiej. W grudniu br. Zespół wyda dokument, w którym przedstawi swoje stanowisko.

Eksperci zwrócili uwagę, że genom człowieka – jedno z największych dziedzictw ludzkości – jak dotąd nie podlega w Polsce właściwej ochronie prawnej. Jest to sytuacja obiektywnie niebezpieczna. „Tam gdzie nie ma właściwego prawodawstwa i skutecznego jego egzekwowania, zawsze może dochodzić do nadużyć” – ostrzegał w wywiadzie dla KAI abp Hoser.

Przewodniczący Zespołu Ekspertów zwrócił uwagę, na poważne konsekwencje ingerowania w ludzki genom: „Nadużycia eugeniczne mogą przełożyć się na życie następnych pokoleń”.
 
Nie sama inżynieria genetyczna jest złem. Są przecież sytuacje, że pozwala ona usunąć niektóre choroby uwarunkowane genetycznie bez naruszania integralności człowieka i jego życia. Jednak absolutnie nie można zgodzić się na wykorzystywanie genetyki do uzyskania u dziecka jakichś konkretnych cech fizycznych, np. koloru oczu, czy cech intelektu lub psychiki. Jak podkreślił abp Hoser, człowiek nie może być organizmem genetycznie modyfikowanym.

Eksperci dyskutowali również o niepłodności małżeńskiej. Zwrócono uwagę, że u jej podstaw leży całe spektrum czynników, w tym przyczyny behawioralne, a więc ludzkie zachowania, a także przyczyny psychiczne.

„Niepłodność nie jest w istocie chorobą (jednostką nozologiczną), ale zespołem będącym wynikiem szerokiej gamy różnych chorób i zaburzeń. W związku z tym właściwe jej leczenie polega na odpowiednim zdiagnozowaniu konkretnej jednostki chorobowej i jej wyleczenie, co może zaowocować przywróceniem płodności” – stwierdził abp Hoser. Zapowiedział jednocześnie, że również w tej kwestii Zespół wyda w najbliższym czasie właściwy dokument.

W czasie obrad rozmawiano również na temat uchwalonych ustaw, które w swoich regulacjach prawnych odnoszą się do zagadnień bioetycznych. „Istnieje konieczność takiej korekty tych ustaw, aby miały na uwadze integralne dobro osoby ludzkiej” – podkreślił abp Hoser.

[Na podstawie serwisu informacyjnego: eKAI (mag/ mz) – 21.11.2015 r.

Zdjęcie: Wikipedia - DP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag