Nowa Karta Pracowników Służby Zdrowia

Kościół przedstawił nową Kartę Pracowników Służby Zdrowia. Pokazuje ona, jak zgodnie z Ewangelią służyć chorym. W dokumencie uwzględniono wyzwania, które przynosi współczesna medycyna.
 
Kartę zaprezentowano w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej. O jej wypracowanie zabiegał zmarły w ubiegłym roku abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Niektórzy określają Kartę mianem testamentu abp. Zimowskiego. Wstęp do dokumentu stanowi jeden z jego ostatnich tekstów.
 
Ponieważ nauki medyczne wciąż się intensywnie rozwijają, pracownicy służby zdrowia oraz pacjenci natrafiają na coraz więcej problemów, które dotyczą życia, narodzin, śmierci, cierpienia. Jak powiedział ks. Dariusz Giers z nowo utworzonej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, nowe kwestie i nowe pytania domagały się nowego podejścia również od strony etycznej i biotycznej.
 
Karta ukazuje, jak zachować się wobec nowych wyzwań dotyczących właśnie życia i zdrowia: szczepionki, problematyka medycyny regeneracyjnej, transplantologia, tzw. choroby rzadkie. Karta podejmuje również kwestię sprawiedliwości w obszarze służby zdrowia. W części poświęconej śmierci poruszono temat eutanazji oraz „testamentu życia”.
 
Karta stanowi dokument skierowany do wszystkich osób pracujących w służbie zdrowia, nie tylko do lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów, ale także do tych, którzy zarządzają placówkami medycznymi, aby kierowali się w życiu etyką opartą na Ewangelii - powiedział ks. Giers.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego: Radio Watykańskie; także: eKAI - 06.02.2017 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (iamnotpablo) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.