Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Szczęście w małżeństwie nie jest abstrakcją...

"Cała parafia powinna być poradnią małżeńską" - podkreślili Irena i Jerzy Grzybowscy, założyciele ruchu „Spotkania Małżeńskie”.

W Warszawie odbyła się konferencja poświęcona duszpasterstwu rodzin - „Praktyka-diagnoza-wyzwania”. Wzięli w niej udział również przedstawiciele Rady KEP ds. Rodziny: abp Henryk Hoser i ks. Przemysław Drąg. Debatę zorganizowała Katolicka Agencja Informacyjna.

"80 proc. młodych ludzi chce w przyszłości żyć w szczęśliwym małżeństwie. Niestety, gdy już są małżonkami nie potrafią zrealizować tych marzeń" - powiedział ks. Przemysław Drąg, sekretarz Rady KEP ds. Rodziny. Zdaniem Ireny Grzybowskiej wynika to z przenoszenia na związek postawy konsumpcyjnej: jestem z Tobą, dopóki jesteś mi potrzebny.

Głównym problemem rodzin jest brak wiary, ale to nie jedyny problem. "Coraz więcej przyszłych małżonków przychodzi na spotkania z dużym bagażem doświadczeń, które rzutują na niezdolność do przeżywania prawdziwej miłości, m.in. patologia w rodzinie czy DDA. Na szczęście dobre przygotowanie oparte na pracy warsztatowej pomaga uleczyć rany" – mówił Jerzy Grzybowski.

Uczestnicy konferencji zgodzili się, że przygotowanie do małżeństwa wymaga dużego zaangażowania duszpasterzy i wiernych, a czasem tego brakuje. "Poradnie małżeńskie powinny znaleźć się w każdej parafii. Cała parafia powinna być poradnią" - podkreślili Irena i Jerzy Grzybowscy.

Poważnym problemem polskich małżeństw są zdrady. "Coraz więcej małżonków nie widzi problemu w zdradzie, np. podczas wyjazdu służbowego. To skutek banalizowania seksualności" - powiedział abp. Hoser.

Abp Hoser docenił, że w wielu diecezjach duszpasterstwo rodzin prężnie się rozwija. Organizowane są poradnie rodzinne o profilu terapeutycznym, które specjalizują się w rozwiązywaniu problemów małżeńskich i rodzinnych.

W trakcie konferencji odniesiono się także do zbliżającego się synodu o rodzinie. Abp Hoser zwrócił uwagę, że będzie to pierwszy w historii synod, który najpierw oceni sytuację, jaka towarzyszy chrześcijańskim rodzinom na świecie, a następnie będzie próbował pogodzić ją z kościelnym nauczaniem. Hierarcha wyraził nadzieję, że Duch Światła, Prawdy i Mądrości nie opuści uczestników rozpoczynającego się na początku października synodu.

[Na podstawie serwisu informacyjnego eKAI – 25.09.2015 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (taliesin) - FP
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag