Matko, nie pal w ciąży!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Kobieta, która pali w czasie ciąży ryzykuje, że urodzi dziecko z uszkodzonymi nerkami. Prawdopodobieństwo wystąpienia problemów nefrologicznych u dzieci matek palących jest wyższe, niż u dzieci matek, które nie palą papierosów.

Od dawna wiadomo, że palenie wyrobów tytoniowych w czasie ciąży przyczynia się do porodów wcześniaczych, niskiej wagi urodzeniowej noworodków oraz szerokiego zakresu wad wrodzonych u dzieci. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Kioto (Japonia) dowodzą, że nerki dziecka rozwijającego się w łonie matki-palaczki to kolejne narządy narażone na uszkodzenie.
 
Kierująca badaniami dr Maki Shinzawa, specjalistka do spraw zdrowia publicznego, skomentowała otrzymane wyniki następująco: „Palenie papierosów uwalnia nikotynę i inne szkodliwe lub potencjalnie szkodliwe substancje, takie jak tlenek azotu, poliwęglan, tlenek węgla, z których część przenika przez łożysko. (…) Niektóre z tych transłożyskowych substancji mogą wpłynąć na rozwój nerek płodu”.
 
Dr Shinzawa ze współpracownikami analizowała próbki moczu pobrane od 44,5 tys. dzieci. Badacze szukali podwyższonego poziomu białka, co może wskazywać na zaburzenia czynności nerek.
 
Dane na temat palenia zbierano od matek podczas badań profilaktycznych. Naukowcy mieli również dostep do badań kontrolnych dzieci przeprowadzonych po ukończeniu przez maluchy czterech, dziewięciu, 18 oraz 36 miesięcy.
 
Prawie 17 proc. badanych matek przyznało się, że paliło papierosy będąc już w ciąży. Dzieci tych matek były o 24 proc. bardziej narażone na uszkodzenie nerek w porównaniu z dziećmi matek, które nie paliły.
 
Japońscy naukowcy wskazali na jeszcze jeden powód, dla którego kobiety nie powinny palić tytoniu w czasie ciąży.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego Reuters via Fox News/ Health – 29.12.2016 r.]

Zdjęcie: MogueFile (inatashko) - FP

Materiał źródłowy:
M.Shinzawa, S.Tanaka, H.Tokumasu i in., „Maternal Smoking during Pregnancy, Household Smoking after the Child’s Birth, and Childhood Proteinuria at Age 3 Years”, w: “Clinical Journal of the American Society of Nephrology” 2016 Dec 22.; e-pub 2016 Dec 22.
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.