Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Matko, nie pal w ciąży!

Kobieta, która pali w czasie ciąży ryzykuje, że urodzi dziecko z uszkodzonymi nerkami. Prawdopodobieństwo wystąpienia problemów nefrologicznych u dzieci matek palących jest wyższe, niż u dzieci matek, które nie palą papierosów.

Od dawna wiadomo, że palenie wyrobów tytoniowych w czasie ciąży przyczynia się do porodów wcześniaczych, niskiej wagi urodzeniowej noworodków oraz szerokiego zakresu wad wrodzonych u dzieci. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Kioto (Japonia) dowodzą, że nerki dziecka rozwijającego się w łonie matki-palaczki to kolejne narządy narażone na uszkodzenie.
 
Kierująca badaniami dr Maki Shinzawa, specjalistka do spraw zdrowia publicznego, skomentowała otrzymane wyniki następująco: „Palenie papierosów uwalnia nikotynę i inne szkodliwe lub potencjalnie szkodliwe substancje, takie jak tlenek azotu, poliwęglan, tlenek węgla, z których część przenika przez łożysko. (…) Niektóre z tych transłożyskowych substancji mogą wpłynąć na rozwój nerek płodu”.
 
Dr Shinzawa ze współpracownikami analizowała próbki moczu pobrane od 44,5 tys. dzieci. Badacze szukali podwyższonego poziomu białka, co może wskazywać na zaburzenia czynności nerek.
 
Dane na temat palenia zbierano od matek podczas badań profilaktycznych. Naukowcy mieli również dostep do badań kontrolnych dzieci przeprowadzonych po ukończeniu przez maluchy czterech, dziewięciu, 18 oraz 36 miesięcy.
 
Prawie 17 proc. badanych matek przyznało się, że paliło papierosy będąc już w ciąży. Dzieci tych matek były o 24 proc. bardziej narażone na uszkodzenie nerek w porównaniu z dziećmi matek, które nie paliły.
 
Japońscy naukowcy wskazali na jeszcze jeden powód, dla którego kobiety nie powinny palić tytoniu w czasie ciąży.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego Reuters via Fox News/ Health – 29.12.2016 r.]

Zdjęcie: MogueFile (inatashko) - FP

Materiał źródłowy:
M.Shinzawa, S.Tanaka, H.Tokumasu i in., „Maternal Smoking during Pregnancy, Household Smoking after the Child’s Birth, and Childhood Proteinuria at Age 3 Years”, w: “Clinical Journal of the American Society of Nephrology” 2016 Dec 22.; e-pub 2016 Dec 22.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag