Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Ważny list na Dzień Papieski: o małżeństwie i rodzinie

Przestrogę do wiernych przed stosowaniem antykoncepcji i środków wczesnoporonnych oraz przed decyzją o sztucznym zapłodnieniu (in vitro) skierowali biskupi w liście pasterskim na XV Dzień Papieski. Będzie on obchodzony w niedzielę 11 października pod hasłem "Jan Paweł II – patron rodziny".

W dokumencie, który zostanie odczytany w kościołach w najbliższą niedzielę, hierarchowie przypominają znaczenie małżeństwa i wymieniają współczesne zagrożenia rodziny.

Jubileuszowy Dzień Papieski będzie odbywać się w trakcie Synodu Biskupów na temat powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym. Dlatego tegoroczne hasło Dnia nawiązuje do rodziny, której patronem Jan Paweł II został nazwany przez papieża Franciszka podczas Mszy kanonizacyjnej.

Biskupi przypominają, że naturalnym powołaniem mężczyzny i kobiety jest bycie mężem i żoną, ojcem i matką. Przywołując słowa kard. Gianfranco Ravasiego biskupi zwracają uwagę, że pierwszy człowiek, biblijny Adam, chciał mieć kogoś, z kim mógłby się spotkać, jak równy z równym: "Kobieta nie została stworzona ze stóp mężczyzny, by jej nie szanował, ani z jego głowy – by ona nim rządziła. Została natomiast utworzona z boku mężczyzny i to od strony serca, aby być mu równą i kochaną".

W dokumencie podkreśla się, że Biblia do ludzkiej seksualności podchodzi pozytywnie oraz, że seksualność jest stworzona przez Boga dla dobra człowieka – jest znakiem komunii duchowo-cielesnej, która ma być realizowana wyłącznie w małżeństwie.

Tymczasem kryzys kulturowy i ideowy zniekształca obraz tradycyjnego, nierozerwalnego małżeństwa i rodziny. Jaskrawym tego przykładem są ludzie mieszkający razem bez ślubu kościelnego oraz małżonkowie, którzy odwlekają decyzję o posiadaniu potomstwa.

Biskupi wymieniają zagrożenia współczesnej rodziny. Jest wśród nich propaganda ideologii gender, która podważa akt stwórczy Boga. Hierarchowie wyjaśniają, że nie ma nic złego w badaniach nad zmianami kulturowo-cywilizacyjnymi dokonującymi się na przestrzeni wieku, ale nie należy negować odmiennych ról społecznych mężczyzn i kobiet, wynikających z "innej struktury biologicznej i psychiczno-duchowej obydwojga".

Biskupi przypominają także wypowiedź papieża Franciszka, skierowaną do włoskich lekarzy, że in vitro jest niegodne człowieka. Zwracają uwagę, że sztuczne zapłodnienie nie jest metodą leczenia niepłodności.
Zdaniem polskich biskupów niepokojące jest rosnące przyzwolenie społeczne na stosowanie środków antykoncepcyjnych i wczesnoporonnych. Hierarchowie przestrzegają przed stosowaniem tzw. pigułki "dzień po" i wzywają do zaprzestania jej dystrybucji.
W liście do wiernych autorzy listu przypominają nauczanie o rodzinie Jana Pawła II i wzywają do modlitwy o świętość polskich małżeństw.

[Na podstawie serwisu internetowego eKAI – 29.09.2015 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (Jamierodriguez3) - FP
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag