Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Holandia: Eutanazja małżeńska

W społeczeństwie holenderskim pojawiło się osobliwe zjawisko wspólnej eutanazji małżonków. Dotyczy ono seniorów o długim stażu małżeńskim. Leciwe pary decydują się umrzeć razem, w wybranym przez siebie czasie, chociaż żadne z małżonków nie cierpi na chorobę zagrażającą życiu lub ciężką depresję.
 
Zespół naukowców z University for Humanistic Studies w Utrechcie, specjalizujący się w tzw. etyce troski, przeprowadził studium przypadku starszej pary proszącej o „wspólną eutanazję”. Starsi państwo, w wieku powyżej 70 lat, przedstawili – każde z osobna - swoje osobiste powody decyzji o eutanazji. Ich wypowiedzi były analizowane w podejściu egzystencjalnym.
 
Eutanazja rozszerzona o dobrowolną śmierć współmałżonka, w literaturze opisywana jest jako akt wybawienia, samostanowienia i rozsądne życzenie śmierci. Tymczasem w badaniach wyszło, że starzy ludzie postrzegają eutanazję jako reakcję na proces alienacji od własnego ciała i tożsamości, pogłębiającą się życiową pustkę występującą u osób tracących sprawność fizyczną oraz niemożność pogodzenia się z wymuszoną zmianą stylu życia. 
 
Decyzja o zakończeniu życia w dużej mierze opierała się na lęku przed spodziewanym  pogorszeniem się ich sytuacji, utratą kontroli i obawą, że w przyszłości nie będą w stanie wybrać czasu i sposobu śmierci.
 
Umowa małżonków, żeby zakończyć swoje życie razem, znalazła się jednak w pewnym impasie. Ich obawy co do życia, poczucie czasu i logika wywodu różniły się znacząco. Co ciekawe, podczas analizowania wypowiedzi małżonków pojawiła się kwestia występowania jakiejś formy depresji u starszych państwa.
 
Przeprowadzone studium wytyczyło kierunek dalszym badaniom. Uczeni zapowiedzieli podjęcie tematu relacji między eutanazją a depresją u osób w podeszłym wieku.
 
[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie abstraktu artykułu źródłowego]
 
Zdjęcie: MorgueFile (GaborfromHungary) - FP
 
Materiał źródłowy:
E.J. van Wijngaarden, C.J.W. Leget, A. Goossensen, “Till Death Do Us Part: The Lived Experience of an Elderly Couple Who Chose to End Their Lives by Spousal Self-euthanasia”, in: “The Gerontologist”, Volume 56, Issue 6, pp. 1062-1071.
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag